fot. prk24.pl
Oczekiwania wobec senackiej komisji, która dziś zajmie się katastrofą ekologiczną na Odrze oraz prace nad dodatkiem energetycznym - to tematy dzisiejszej porannej rozmowy „Studia Bałtyk”. Gościem Anny Popławskiej był Kazimierz Kleina, senator Platformy Obywatelskiej.

- Mam nadzieję, że po pierwsze, dowiemy się dlaczego doszło do tej katastrofy, po drugie - dlaczego z takim opóźnieniem została podana informacja o zanieczyszczeniu - odpowiedział senator na pytanie, jakich informacji spodziewa się na dzisiejszej senackiej komisji poświęconej sytuacji na Odrze.

Senator krytykował instytucje rządowej, które, jego zdaniem, nie zdały egzaminu. - Ze strony rządowej słyszymy, że na rozliczenia przyjdzie czas, ale to jest bardzo poważna sytuacja. Wody Polskie zostały zbudowane jako struktura nieefektywna - powiedział, dodając, że obecnie jest to potężna instytucja, która teoretycznie powinna zajmować się nawet najdrobniejszymi sprawami związanymi z gospodarką wodną i w związku z tym traci z pola widzenia sprawy najważniejsze. Dlatego część kompetencji WP powinna wrócić do samorządów.

Polityk pytany był także o dalsze losy ustawy o dodatkach do zakupu innych niż węgiel paliw oraz do ciepła systemowego. - Od początku uważaliśmy, że nie powinno się robić ustawy tylko dla jednego źródła ciepła. Teraz mamy do czynienia z próbą ratowania sytuacji czynionej pod presją opozycji - stwierdził Kazimierz Kleina, dodając, że wsparcie nie powinno być takie samo dla wszystkich. - System nie dostrzega wielu problemów, w tym biedniejszych środowisk i ich nie rozwiązuje - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Kazimierz Kleina