fot. IAS
Na początku sierpnia br. funkcjonariusze z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie skontrolowali paczkę nadaną w Serbii, która miała trafić do odbiorcy w Koszalinie.

Przesyłka miała kształt dość długiej tuby i była bardzo lekka. Okazało się, że zawiera ona kilka ptasich piór o długości kilkudziesięciu centymetrów. Koordynator ds. CITES z KAS (ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem) potwierdził, że są to pióra ptaków drapieżnych i należą do: sępa płowego, orłosępa brodatego i kondora wielkiego. Wszystkie te gatunki są wpisane na listę

gatunków CITES najbardziej zagrożonych wyginięciem.

Jak zaznaczyła Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa IAS w Szczecinie, dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane są na potrzeby ruchu turystycznego, który doprowadził do zagrożenia ich istnienia. - Na specjalną listę gatunków zagrożonych wyginięciem wpisanych jest ok. 30 tys. roślin i zwierząt, z czego ok. 10 tys. to zwierzęta - powiedziała rzeczniczka.

Na terenie Unii Europejskiej wprowadzono ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem.

Przesyłki pocztowe stanowią spore wyzwanie pod kątem oceny ich zawartości. Zawartość kontrolowanych przesyłek jest bardzo różnorodna, co wymaga od funkcjonariuszy szerokiej wiedzy z wielu dziedzin. Niejednokrotnie wykazano się ogromną czujnością, bowiem przedmiotem zatrzymań były już m.in.: farmaceutyki zawierające w swoim składzie sproszkowanego konika morskiego, kawałki skór: warana, strusia, bobra, czaszka krokodyla.

IAS/od