fot. Paweł Szefernaker/Facebook
Dotychczasowa zastępczyni wójta gminy Ustronie Morskie akt powołania odebrała we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wybór komisarza był koniecznością, po tym, jak mieszkańcy 31 lipca odwołali wójta gminy Będzino. W referendum wzięło udział 2181 mieszkańców, z których 2098 zagłosowało za odwołaniem Mariusza Jaroniewskiego. Głosowanie jest ważne, ponieważ liczba głosujących przekroczyła wymagane minimum - 1867 osób.

Decyzję o powołaniu na stanowisku komisarza Sylwii Halamie wręczył we wtorek Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u. Kilka dni wcześniej na antenie Polskiego Radia Koszalin polityk tak ocenił dotychczasową jej pracę: - To osoba związana z Będzinem, doświadczony samorządowiec. To także osoba, która do tej gminy mogłaby wprowadzić element dialogu, współpracy, a to ważne, bo przed tym samorządem jest wiele inwestycji.

Komisarz będzie sprawowała tymczasową władzę przez trzy miesiące. W tym czasie mieszkańcy Będzina wybiorą nowego wójta.

- Komisarz ma pełne kompetencje wójta, czyli w pełni zarządza gminą. Jestem świadoma wyzwań, które stoją przede mną. Głównym są inwestycje - one muszą przebiegać zgodnie z terminami i zobowiązaniami. Muszę też zapewnić bieżącą pracę urzędu i przygotować w ciągu 90 dni nowe wybory - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Sylwia Halama. - W mojej pracy będę stawiała na dialog z mieszkańcami i radą gminy, ponieważ uważam, że wspólnie musimy podejmować decyzje, które podniosą standard życia w gminie Będzino - dodała.

red.

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Sylwią Halamą, komisarz gminy Będzino