fot. archiwum prk24
Piotr Müller - rzecznik rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marta Makuch - wiceprezydent Słupska oraz Barbara Dykier - wójt gminy Słupsk odnieśli się na naszej antenie do poniedziałkowej decyzji Rady Ministrów ws. powiększenia obszaru miasta.

Przypomnijmy, Rada Ministrów podjęła ostateczne decyzje dotyczące zmian granic Słupska. Do miasta zostaną włączone niezamieszkałe części sołectw Bierkowo, Strzelino i Płaszewko. Jednocześnie, biorąc pod uwagę głosy mieszkańców gminy Słupsk, do miasta nie zostaną włączone Bierkowo i sołectwo Siemianice.

- Słupsk będzie większy o 22 procent, czyli powiększy się o ponad 9,5 kilometrów kwadratowych. Uwzględniliśmy głos mieszkańców gminy Słupsk i te tereny tym razem nie zostaną włączone do miasta. Nie zmienia to faktu, że jest to największe powiększenie Słupska w historii i daje duże szanse rozwojowe pod kątem inwestycyjnym i budowy infrastruktury mieszkalnej dla całego regionu - powiedział w poniedziałek Polskiemu Radiu Koszalin Piotr Müller, rzecznik rządu oraz poseł ziemi słupskiej.

Marta Makuch zaznaczyła podczas wtorkowej audycji, że władze miasta nadal będą starać się o dalsze powiększanie Słupska: - Jesteśmy przekonani, że nasze argumenty są obiektywne i merytoryczne. Jest to pierwszy krok i na pewno nie ostatni, aby walczyć o poszerzanie miasta. Jest to jedyna możliwość rozwoju dla miasta i regionu.

Do poniedziałkowej decyzji Rady Ministrów odniosła się na naszej antenie również Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk: - Cieszymy się z jednej strony, że wszyscy mieszkańcy zostają na terenie naszej gminy, jednak nie uznajemy tego rozwiązania za kompromis. Tracimy naszą bazę podatkową, jaką jest Płaszewko. Oczywiście będziemy się ubiegać o rekompensatę z tego tytułu.

Decyzję skomentował także starosta Paweł Lisowski: - Został uszanowany głos mieszkańców. Miasto uzyskało impuls do rozwoju, bo powiększy się o ponad 20 proc. Proces poszerzenia granic był niezwykle emocjonujący. Dlatego teraz bardzo istotna jest współpraca między samorządowcami.

Więcej w poniższej rozmowie.

aw/ap/mt

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Andrzeja Watemborskiego z Martą Makuch rozmowa Andrzeja Watemborskiego z Barbarą Dykier Piotr Müller - rzecznik rządu, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości materiał Jacka Żukowskiego Paweł Lisowski, starosta słupski