fot. polczyn-zdroj.pl
Na Pomorzu Zachodnim przed wojną funkcjonowało wiele browarów. Były to przedsiębiorstwa, które często wpływały na rozwój miast. Dziś pamiątki po nich tworzą historię regionu. Tak jest m.in. w Połczynie-Zdroju, gdzie trwa wystawa poświęcona lokalnemu zakładowi browarniczemu.

Wystawę obejrzeć można w połczyńskiej galerii Kina Goplana. Dyrektor Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju Krzysztof Szewczuk opowiedział Polskiemu Radiu Koszalin o jej szczegółach: - W naszych zbiorach znajduje się sporo przedmiotów, które otrzymaliśmy od potomków założyciela browaru, szczególnie fotografii. Chyba najważniejszym eksponatem w naszej galerii jest akwarela przedstawiająca budynek browaru. Obraz doskonale oddaje doniosłość tego zakładu.

Jak podkreślił Krzysztof Szewczuk, browar od początku istnienia był mocno związany z Połczynem-Zdrojem. - Zakład od 1825 roku wspomagał rozwój miasta. Jego właściciel m.in. wybudował dla swoich pracowników domy socjalne. Jest to firma, która do dziś jest bardzo zżyta z miastem - zaznaczył.

Wystawę można oglądać bezpłatnie do 29 lipca.

ms/zn

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza
  • 00:00:00 | 00:00:00
::