fot. Twitter @jbrudzinski
To już 19. edycja, która jest świętem tej miejscowości. Dni Henrykowskie to szereg wydarzeń artystycznych, pokazów sztuki rzemieślniczej i kulinarnej oraz lokalnego folkloru - mówił współorganizator przedsięwzięcia Zdzisław Andziak.

- Dni Henrykowskie to w zasadzie święto Heinrichsdorfu (chciałoby się powiedzieć Henrykowa), bo tak niegdyś nazywało się Siemczyno - wyjaśnił Zdzisław Andziak. - Społeczność w naszej miejscowości, jak Koła Gospodyń Wiejskich, straż pożarna czy parafianie, pięknie współpracuje. Jak organizatorzy Dni Henrykowskich widzą takie zaangażowanie, od razu nabierają chęci do przygotowywania kolejnej edycji wydarzenia - mówił Zdzisław Andziak.

O integracji społeczności lokalnej i kultywowaniu dziedzictwa kultury narodowej mówił obecny na wydarzeniu poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc: - Święto przyczynia się do gruntowania tożsamości, kultury narodowej i tradycji. Widzimy tutaj korowód różnorodności - jest Koło Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe, liczne rękodzieła i sztuka ludowa. Wszystko to przyczynia się do integracji w oparciu o historię.

Na Dniach Henrykowskich gościł też europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński. - Buduje nas postawa pasjonatów historii i miłośników swoich małych ojczyzn. Dni Henrykowskie, są odbiciem tego, co zaproponowaliśmy w 2015 roku - zrównoważonego rozwoju, wsparcia wsi popegeerowskich oraz Polski pozapowiatowej. To przynosi bardzo dobre efekty - podkreślił europoseł Brudziński.
Dni Henrykowskie potrwają do niedzieli.

mw/aś

Posłuchaj

Czesław Hoc - kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Andziak - współorganizator Dni Henrykowskich Joachim Brudziński - europoseł Prawa i Sprawiedliwości