fot: Wydawnicwo Świat Książki

Miłość w czasie zagłady. Historia z krakowskiego getta, to prawdziwa historia uczucia, które zrodziło się w krakowskim getcie.

Oswald Bousko, wicekomendant Schutzpolizei, który odwraca się od faszyzmu, i Rebeka Steinert-Aspis, Polka żydowskiego pochodzenia, wdowa z dwójką dzieci. W czasie pierwszej akcji wysiedlenia z getta w czerwcu 1942 roku Bousko, dokonując cudów, próbuje ratować Rebekę i jej dzieci. Na drodze staje mu przyjaciel, oficer SS, który za wszelką cenę stara się pokrzyżować mu plany.

Miłość pomiędzy Oswaldem i Rebeką jest niemożliwa, zakazana… Ale z drugiej strony, czy istnieje coś potężniejszego?

Wszystkie postacie powieści są prawdziwe lub inspirowane prawdziwymi. Oswald Bousko pośmiertnie odznaczony został medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem. W powieść pojawia się również Tadeusz Pankiewicz, który ratował ludzi z getta i otrzymał to wyróżnienie za życia. Tą poruszającą opowieść spisał z dociekliwością Dominik Rettinger – polski scenarzysta, reżyser filmowy i pisarz który w początkach swej kariery ma epizod koszaliński.

Dominik W. Rettinger (ur. w 1953 r. w Szczecinie) – scenarzysta, reżyser filmowy i pisarz. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Współautor i reżyser filmu fabularnego Gra w ślepca, zatrzymanego w 1986 r. przez cenzurę. Autor scenariuszy wielu seriali telewizyjnych, m.in. większości odcinków Elity (reż. Agnieszka Holland), spektakli telewizyjnych o słynnym kurierze Janie Karskim i o agentce brytyjskiego wywiadu Krystynie Skarbek (Wojna i miłość). Opublikował książki: Jonatan – Czas przepowiedni, Brainman, Elita, Klasa oraz Wiara i tron. W wydawnictwie Świat Książki ukazała się jego powieść Sekret Elizy. Auschwitz – płatna miłość.

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Dominikiem Rettingerem