fot. PAP/Piotr Nowak
Wiktoria Pikulik (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław) zdobyła w sobotę w Nowym Dworze Mazowieckim złoty medal kolarskich mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Brąz wywalczyła siostra i klubowa koleżanka mistrzyni - Daria Pikulik.

Siostrzany duet rozdzieliła Dorota Przęzak (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń) finiszując na drugim miejscu. W kategorii młodzieżowej (do 23 lat) mistrzynią Polski została Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław).

Walka o medale toczyła się na 124-kilometrowej trasie w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka przy słonecznej, upalnej pogodzie. Dość szybko na czele wyścigu znalazła się grupka dziewięciu zawodniczek uzyskując dwuminutową przewagę nad peletonem. Wówczas z głównej grupy ruszyła do kontrataku kolejna trójka i szybko dołączyła do czołówki.

W prowadzącej dwunastce licznie reprezentowane były zawodniczki wrocławskiej grupy ATOM Deweloper Pościellux i to one nadawały ton rywalizacji. Już po kilkudziesięciu kilometrach pozostałe zawodniczki zdały sobie sprawę, że "medale odjechały", tempo pościgu spadło i czołówka walczyła tylko między sobą.

Po licznych próbach na około 20 km kilometrów przed metą z prowadzącej grupy udało się odjechać dwójce zawodniczek - Wiktorii Pikulik i Dorocie Przęzak i to one stoczyły walkę o mistrzowską koszulkę.

Zdobyła ją Wiktoria, która odskoczyła na ostatnich przed celem zakrętach i samotnie minęła linię mety. W czołówce uplasowały się w sobotę medalistki MP w jeździe na czas - złota Agnieszka Skalniak-Sójka (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław) była piąta, a srebrna - Marta Lach (Ceratizit-WNT) - siódma.

Przed paniami na trasę długości 124 km wyruszyło ponad 100 zawodników walczących o medale mistrzostw kraju juniorów. Po interesującym wyścigu tytuł wywalczył Kajetan Wąsowicz (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa) przed Hubertem Grygowskim (UKS Copernicus CCC Toruń) i Pawłem Więczkowskim (UKS Koźminianka Koźminek).

W niedzielę na trasach w okolicach Nowego Dworu o medale MP walczyć będą juniorki (76 km) oraz kolarze elity i młodzieżowcy, mający do pokonania 225 km.

Wyniki MP kobiet

  1. Wiktoria Pikulik (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), czas: 3:12.40
  2. Dorota Przęzak (TKK Pacific Nestle Fitness Toruń), strata 2 sekundy
  3. Daria Pikulik (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), 9
  4. Karolina Kumięga (Valcar – Travel & Service), 10
  5. Agnieszka Skalniak-Sójka (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), 11
  6. (1. MP U23) Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), 13
PAP/rz