fot. Radosław Zmudziński
O powstaniu i początkach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także o zbliżających się uroczystościach związanych z jej 50-leciem w porannym Studiu Bałtyk Anna Popławska rozmawiała z biskupem Edwardem Dajczakiem.

28 czerwca 1972 roku powstała diecezja koszalińsko-kołobrzeska. W najbliższą sobotę odbędą się uroczystości związane z jej 50-leciem.

- Przed 1972 rokiem było sporo tymczasowości, gdzie wszystko się zaczynało. Diecezja zaczęła istnieć i wędrować razem z większą społecznością w stronę stabilizacji - opowiedział obecny ordynariusz diecezji, dodając, że hasłem jubileuszu jest zdanie „To jest mój Kościół, moja diecezja”.

- Ważne jest dla nas to, abyśmy mieli świadomość, że to jest nasz dom. Tu jest moja diecezja i mój dom. Trzeba utożsamiać się pod każdym względem z tą ziemią - podkreślił duchowny.

Gość porannego „Studia Bałtyk” opowiedział też o sobotnich uroczystościach zorganizowanych na 50-lecie diecezji. Koszaliński amfiteatr będzie miejscem, gdzie odbędzie się msza święta.

- Chciałbym bardzo, żeby na uroczystości pojawił się nuncjusz apostolski w Polsce, dostaliśmy także piękne słowa od papieża. Zależało mi na tym, aby wydarzenie odbyło się w amfiteatrze, w otwartej przestrzeni. Bałem się, że my nie mamy takich murów, które pomieściłyby wszystkich ludzi. Wystawimy telebim z jednej strony budynku, żebyśmy wszyscy byli razem. W niedzielę w każdej parafii i najmniejszym kościele odbędzie się msza święta z formularzem za diecezję. Raz na 50 lat pragniemy powiedzieć „To jest moja diecezja, to jest mój kościół” - powiedział ks. bp Edward Dajczak.

W sobotę na scenie amfiteatru wystąpi Poldek Twardowski ze swoim zespołem. Wejściówki na jubileuszowe uroczystości były rozprowadzane w parafiach. Przewidziano także szeroką ofertę gastronomiczną dla uczestników wydarzenia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/od

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z ks. bp Edwardem Dajczakiem