fot. prk24.pl
Placówka czeka już tylko na decyzję w tej sprawie dyrektora zachodniopomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Oddział uruchomiony zostanie we wrześniu.

- Jak tylko dostaniemy zielone światło, wykonawca usług rozpocznie przygotowania, by uruchomić oddział już po wakacjach. To będzie jeden z nielicznych ośrodków w kraju, w którym kompleksowo będą leczeni pacjenci z problemami kardiologicznymi. Bez oddziału tego rodzaju leczenie i skuteczna pomoc pacjentom kardiologicznym będą mocno ograniczone, w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe - zaznaczył Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Wykonawca ma wykonywać usługi w zakresie świadczeń kardiochirurgicznych, a także chirurgii naczyniowej, która jakiś czas temu została w szpitalu zawieszona z powodu braku kadry lekarskiej.

- Zespół lekarzy będzie działał pod przewodnictwem prof. Romualda Cichonia. Po stronie wykonawcy będzie zarówno zapewnienie kadry, jak i wyposażenia oddziału kardiochirurgii. Szpital ze swojej strony udostępni pomieszczenia oraz szereg usług niezbędnych do funkcjonowania oddziału, jak np. dostęp do diagnostyki czy bloku operacyjnego - wyjaśnił dyrektor Andrzej Kondaszewski.

Jak dodał, trendy epidemiologiczne wskazują, że liczba pacjentów kardiologicznych i kardiochirurgicznych będzie rosła. W zakresie powikłań pocovidowych, wstępne szacunki statystyczne pokazują, że zapotrzebowanie na porady kardiologiczne wzrośnie o 45 procent.

Szpital rozważa w przyszłości poszerzenie usług o kardiochirurgię dziecięcą.

SWK/zn