fot. UM Kołobrzeg
To międzynarodowe wyróżnienie dla kąpielisk i marin przyznawane za spełnianie najwyższych standardów m.in. w kategorii czystości wody i bezpieczeństwa.

Błękitnymi Flagami wyróżniono w tym roku port kołobrzeski oraz trzy kąpieliska: plażę zachodnią TRM, kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”, kąpielisko morskie Kołobrzeg Wschód „Kamienny Szaniec”.


- To prestiżowe wyróżnienie, które nie jest łatwo uzyskać. Trzeba bowiem spełnić wiele bardzo restrykcyjnych kryteriów związanych ze środowiskiem, edukacją, bezpieczeństwem i dostępnością - powiedziała prezydent miasta Anna Mieczkowska.

Jak dodał Artur Lijewski z Portu Morskiego w Kołobrzegu, zarząd portu czyni szereg działań, aby podwyższyć świadomość ekorozwoju i działań na rzecz środowiska: - Dbamy o najwyższą jakość wody w porcie. Dlatego montujemy m.in. kosze, które zbierają odpady, co uniemożliwia przedostanie się mikroplastiku do wody. Te działania spowodowały, że otrzymaliśmy tę flagę.

W tym roku bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą w Kołobrzegu będzie strzec 60 ratowników, którzy już pojawili się na kołobrzeskich plażach.

Certyfikat Błękitnej Flagi co roku przyznawany jest plażom, przystaniom i kąpieliskom na całym świecie, które eksperci zasiadający w jury uznali za najczystsze i najbezpieczniejsze. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole.

Na poziomie państwowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o jej przyznaniu podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Błękitna Flaga przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom m.in. w Republice Południowej Afryki, na Karaibach, w Maroku czy w Nowej Zelandii.

W 2022 r. wyróżniono Błękitnymi Flagami aż 5042 plaże, kąpieliska i przystanie z 48 krajów, z tego w Polsce 33 kąpieliska i 10 marin.

ma/PAP/ar

Posłuchaj

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu Artut Lijewski z Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu