fot. Przemysław Grabiński
W placówce przy ulicy Rydygiera znajdują się m.in. gabinety do konsultacji i terapii ze specjalistami oraz tzw. oddział dzienny.

Jak powiedziała dyrektor centrum Magdalena Nowojska, nowa siedziba daje nowe możliwości pomocy, bo od marca działalność skupiała się przede wszystkim na pracy zespołów mobilnych, które dojeżdżały do domów podopiecznych: - Mamy do dyspozycji oddział dzienny. Przyjmujemy osoby, które wymagają dużej pomocy. Chcemy je uchronić przed pójściem do szpitala. Młodzież przebywa w ośrodku przez trzy miesiące, codziennie od 8.00 do 15.00.

W nowej placówce znajdują się m.in. gabinety do konsultacji i terapii ze specjalistami oraz oddział dzienny.

Jak powiedziała lekarz psychiatra Agnieszka Molęda, coraz więcej młodych osób boryka się z problemami psychicznymi: - Od pierwszego dnia mamy bardzo poważne zgłoszenia od osób, które znalazły się w trudnej sytuacji lub mają nieleczone wcześniej choroby.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski podkreślił, że uruchomienie placówki jest odpowiedzią na coraz częstsze problemy młodych ludzi: - Pandemia i konflikt na granicy sprawiają, że odporność psychiczna naszych najmłodszych mieszkańców jest bardzo niska. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie takiej placówki.

Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Pile jest prowadzone przez starostwo powiatowe, fundację CISZUM i grupę CenterMed. Projekt jest realizowany z pieniędzy unijnych.

Poza punktem przy ulicy Rydygiera działa też Centrum Koordynacji przy alei Wojska Polskiego 49 B. Z pomocy specjalistów mogą korzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia - za zgodą rodziców lub opiekunów, którzy także mogą liczyć na wsparcie pracowników tej placówki.

pg/rz

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego