Paweł Szefernaker – wiceminister MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości ziemi koszalińskiej
Czesław Hoc – wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości ziemi kołobrzeskiej
- Takie wydarzenia integrują, tworzą piękną wspólnotę - powiedział Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, pytany o wrażenia z festiwalu. Poseł podkreślił, jak wielką wartością jest to, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią znów możemy się spotykać i wspólnie świętować. - Choć cieniem kładzie się dramatyczna sytuacja za naszą wschodnią granicą - dodał Czesław Hoc, podkreślając, jak ważna jest obecnie godna naśladowania postawa Polaków wobec obywateli Ukrainy.
Paweł Faryno - Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Sławnie
Jarosław Rochowicz zapytał o rolę orkiestr dętych w pracy strażaków. - To ważny element w ceremoniale pożarniczym i cieszymy się, że orkiestry uświetniają nasze uroczystości - odpowiedział komendant. Paweł Faryno dodał, że tradycje w PSP są niezmiernie ważne: - Mamy dużo strażaków, którzy służą od wielu pokoleń. Sam jestem tego przykładem, ponieważ mój tata był strażakiem.
Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich
- Na Śląsku orkiestra dęta to stały element naszej pięknej kultury - powiedział Marcin Orzeszek, burmistrz Ząbkowic Śląskich, miasta współpracującego z samorządem sławieńskim. Orkiestra z tego miasta znajduje się wśród gości festiwalu. Jak dbać o tę tradycję, by nie zanikła? - Cały czas trzeba jej uczyć i zapraszać do udziału młode pokolenie - odpowiedział Marcin Orzeszek.
Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna
- Przygotowanie takiego wydarzenia, to spore przedsięwzięcie, dużo wyzwań logistycznych, ale warto to robić - powiedział Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. - W tym roku poszerzyliśmy organizację festiwalu o współpracę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Z tego co widzę, wszyscy są zadowoleni i dobrze to rokuje na dalszą współpracę - dodał burmistrz.
Paweł Podeszwik z Orkiestry Dętej z Kolna
- Udział w festiwalu w Sławnie jest pierwszym naszym występem po pandemii. Dzięki temu mamy okazję wyjechać z orkiestrą i dobrze się zaprezentować oraz zintegrować z innymi - bardzo nas to cieszy - stwierdził Paweł Podeszwik.
Adam Poprawski i Paweł Mallek, trębacze Orkiestry Dętej Ziemi Sławieńskiej
Jakie cechy musi mieć osoba, która chce zacząć swoją przygodę z orkiestrą dętą? - Bardzo ważne, oprócz słuchu muzycznego i talentu, jest samozaparcie i dyscyplina - nie miał wątpliwości Adam Poprawski z Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. Towarzyszący mu najmłodszy członek sławieńskiej orkiestry trębacz Paweł Mallek, przyznał, że rodzinna tradycja bardzo pomaga przy wstąpieniu w szeregi orkiestry.