fot. Jarosław Ryfun
To najstarszy tego typu festiwal w Polsce, jego historia sięga 10 czerwca 1969 roku. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pawła Szefernakera, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wydarzenie rozpoczęło się o 13:00 festynem integracyjnym na pl. Wyszyńskiego.

- Bardzo się cieszę, że po dwóch latach przerwy - spowodowanej pandemią koronawirusa - do Sławna przyjedzie kilkadziesiąt orkiestr. Mamy ponad 400 gości z całego kraju. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Mam nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów - powiedział burmistrz Krzysztof Frankenstein.

- To główna impreza naszego miasta i najstarszy festiwal orkiestr dętych w Polsce. Mieszkańcy Sławna i okolic wiedzą, że pod koniec maja do miasta przyjeżdżają orkiestry z całej Polski, ale też z innych krajów. W tym roku mamy na przykład reprezentantów Włoch i Ukrainy - powiedział Adam Poprawski z Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. - Warto zaznaczyć, że już dawno znieśliśmy konkursową formułę festiwalu. Dziś to bardziej spotkanie, przyjaźń, interakcja, podpatrywanie muzycznych trendów. W tym roku w festiwalu bierze udział ponad 400 muzyków - dodał.

W sobotę zaplanowano m.in. zabawy dla dzieci i młodzieży - dmuchańce, spektakle teatralne pod namiotem cyrkowym w wykonaniu Teatru Kubika oraz stoiska edukacyjne. W programie są także pokazy sprzętu ratowniczego i wojskowego oraz szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Na scenie wystąpiła ukraińska orkiestra dęta Aleksandrija oraz Orkiestra Dęta przy OSP w Kraszewicach. Wieczorem rozpoczną się koncerty zespołów 5S, Rzepczyno oraz Specyficzni.

W niedzielę o 10:30 rozpocznie się uroczysta msza w kościele pw. WNMP. O 11:30 odbędzie się uroczysta parada na pl. Wyszyńskiego, w czasie której wszystkie orkiestry zagrają jeden utwór. Swoje umiejętności zaprezentuje także Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Następnie, w formie korowodu, orkiestry przejdą do miejskiego amfiteatru, gdzie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych. Na scenie wszystkie orkiestry zaprezentują swój dorobek artystyczny.

Imprezie towarzyszyć będą festyn integracyjny dla mieszkańców, atrakcje dla dzieci i młodzieży - warsztaty doświadczalne, gry wielkoformatowe, ścianka wspinaczkowa, tor strażacki, animacje tematyczne, pokazy sprzętu wojskowego i ratowniczego. Finałem imprezy będzie koncert zespołu Golec uOrkiestra, który rozpocznie się o 20:00 na pl. Wyszyńskiego.

Polskie Radio Koszalin jest patronem medialnym festiwalu. W Sławnie w niedzielę między 13.00 a 15.00 będzie nasze plenerowe studio. Zaprosimy do niego wielu ciekawych gości. Szczegółowe relacje na naszej antenie i portalu prk24.pl.

red.

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Jarosław Rochowicz, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin o 52. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie rozmowa Jarosława Rochowicza z Krzysztofem Frankensteinem, burmistrzem Sławna rozmowa Jarosława Rochowicza z Adamem Poprawskim z Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej