fot. Przemysław Grabiński
To inicjatywa stowarzyszenia „Młodzi Wałcza”. Na kilkunastu chodnikach przy „zebrach” w mieście pojawiły się napisy: „Odłóż telefon i żyj” i grafiki przekreślonego telefonu. Mają przemówić do tych, którzy wpatrzeni w smartfony zbliżają się do przejścia dla pieszych.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin prezes stowarzyszenia Katarzyna Milc-Żebrowska, podobne akcje prowadzone są w innych miastach, ale widok osób wpatrzonych w telefony komórkowe to także codzienność w Wałczu: - Coraz więcej osób chodzi po chodnikach z nosem w telefonach. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić taką akcję również w naszym mieście. Znaki są umieszczone na chodnikach, nieco przed przejściami dla pieszych, tak pieszy je zauważył i odłożył telefon.

Jak dodaje Katarzyna Milc-Żebrowska - typując lokalizacje, w których pojawiły się znaki brano pod uwagę przede wszystkim miejsca, w których przebywa młodzież: - Oznaczenia pojawiły się przy szkołach. Są jednak również w innych miejscach, w których jest wielu pieszych, np. obok urzędu miejskiego czy szpitala.

Akcję zorganizowano we współpracy z wałeckim Urzędem Miasta i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Wałczu.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Katarzyna Milc-Żebrowska o umiejscowieniu znaków Katarzyna Milc-Żebrowska o akcji