fot. Przemysław Grabiński
Około sześciu milionów złotych na drogi i co najmniej kilkadziesiąt tysięcy na wsparcie dla strażaków ochotników - tyle przekaże w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile samorządom i jednostkom OSP z regionu. Pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego.

W środę w ośrodku leśnym w Goraju w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa przekazał promesy na finansowanie części tych przedsięwzięć. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, wsparcie jednostek OSP ma szczególne znaczenie z punktu widzenia leśników, bo to właśnie strażacy ochotnicy często są pierwsi na miejscu, gdy płonie las: - Dofinansowujemy zakupy toreb medycznych, narzędzi hydraulicznych czy samochodów, a także szkolenia strażaków ochotników.

Pieniądze z Funduszu Leśnego trafią też do samorządów na remont dróg. Jak podkreślił wiceminister Edward Siarka, to inwestycje, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, a które przez samorządy nie zawsze mogą być zrealizowane ze względu na dużą liczbę potrzeb: - Finansujemy budowę dróg powiatowych, gminnych i leśnych. Największe dofinansowanie w regionie pilskim to dwa miliony złotych.

Ponad dwa miliony złotych z Funduszu Leśnego otrzyma też powiat wałecki. To pieniądze na drogę łączącą krajową dziesiątkę z Toporzykiem w gminie Mirosławiec. Jak powiedział starosta wałecki Bogdan Wankiewicz, bez tego dofinansowania inwestycja nie doczekałaby się szybkiej realizacji: - Koszt tej inwestycji to 2,2 miliona złotych. Bez wsparcia finansowego nie udałoby się wyremontować drogi z Lipia do Toporzyka.

Promesę z rąk wiceministra Siarki odebrał w środę też prezes OSP Piecnik w gminie Mirosławiec Marian Wilk. Jak powiedział, za te pieniądze strażacy kupili piłę spalinową: - Mniejsza piła nie sprawdziła się w kilku akcjach. Nowa ma większą moc. Ułatwi nam znacznie usuwanie skutków wichur.

Na pomoc Lasów Państwowych mogą liczyć jednostki OSP i samorządy z całego regionu. W Goraju promesy odebrali też m.in. przedstawiciele gmin Złotów i Lipka oraz przedstawiciele OSP z Bądecza z powiatu pilskiego oraz Golce i Mirosławiec z powiatu wałeckiego.

pg/rz

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Marian Wilk, prezes OSP Piecnik Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki