fot. archiwum prk24.pl
Prezydent Słupska w porannej rozmowie z Andrzejem Watemborskim odniosła się m.in. do projektu rozszerzenia granic miasta.

Przypomnijmy, uchwałę wyrażającą wolę poszerzenia granic miasta słupscy radni przyjęli pod koniec 2021 r. Samorządowcy chcą przyłączyć ościenne miejscowości: Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice oraz Strzelino.

W sporządzonej opinii wojewoda pomorski zarekomendował, aby Słupsk powiększył się o 2-3 spośród sześciu wnioskowanych obszarów. - Uważam, że jest to nadużycie, kiedy ktoś wskazuje moją opinię, jako pozytywną dla wniosku władz Słupska, który jest bardzo obszernym dokumentem. Są w nim zawarte m.in. opinie miasta oraz gminy (na temat planowanego powiększenia Słupska - przyp. red.) i są to skrajne stanowiska. Racje władz miasta nie są pozbawione konkretnych argumentów, których dotyczy moja pozytywna ocena. Nie można jednak przeprowadzać tego procesu w taki sposób - powiedział w poniedziałek na naszej antenie Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka odniosła się podczas porannej audycji do słów wojewody: - W przestrzeni publicznej pojawiały się informacje, że nasz wniosek jest niekonstytucyjny. Opinia wojewody jasno wskazuję, że działamy zgodnie z prawem. Dariusz Drelich w swojej analizie wskazuje, jaki zakres naszego wniosku jest w jego ocenie możliwy do realizacji, a w której części mógłby być pewnym zagrożeniem dla przyszłości gminy Słupsk. Najbardziej istotne jest to, że wojewoda potwierdził konieczność poszerzenia miasta. Nie chce oceniać, czy ta ocena jest dla nas pozytywna, najważniejsze, że została sporządzona obiektywnie.

Podczas poniedziałkowej rozmowy prezydent miasta odniosła się również do pytania naszego dziennikarza o pominięcie we wniosku przez radnych przyłączenia Bolesławic do Słupska: - Nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku. Na pewno, jeżeli w następnych latach będę miała wpływ na funkcjonowanie Słupska, to w strategii rozwoju miasta znajdzie się również taki wniosek.

Ostateczną decyzję w kwestii zmian administracyjnych granic miasta podejmie Rada Ministrów.

W dalszej części poniedziałkowej audycji Krystyna Danilecka-Wojewódzka opowiedziała m.in. o nadchodzących wydarzeniach na słupskich bulwarach oraz inwestycjach transportowych w mieście.

aw/mt

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Andrzeja Watemborskiego z Krystyną Danilecką-Wojewódzką