zdjęcie poglądowe; źródło: wikipedia
Pomysł stworzenia okularów, które podpowiadają noszącej je osobie, co się przed nią znajduje, nie jest nowy. Takich wynalazków powstało już kilka. Najnowsze tego typu urządzenie ma jednak bardzo zaawansowane funkcje.

Dzięki sztucznej inteligencji okulary stworzone przez holenderską firmę Envision, nie tylko czytają napisy na tablicach czy etykietach, ale też rozpoznają twarze i podpowiadają, jaki kolor mają trzymane w dłoni przedmioty.

- Każdy ma prawo do życia w świecie bez granic. Naszą misją jest poprawa jakości życia dwóch miliardów ludzi niewidomych lub niedowidzących na świecie - powiedział Karthik Kannan, współzałożyciel firmy Envision w rozmowie z Designboom. Efektem realizacji tej misji są okulary, które są w stanie „przeczytać” napis na tabliczce ostrzegawczej lub etykiecie produkctu, rozpoznać twarze napotkanych znajomych i podpowiedzieć, jaki kolor ma bluzka lub skarpetka, którą chcesz założyć.

Jest to możliwe dzięki temu, że opracowane przez Envision okulary wykorzystują sztuczną inteligencję do wyłapywania i analizowania różnego rodzaju informacji. A potem przekazują je użytkownikowi za pomocą mowy. Posługują się przy tym ponad sześćdziesięcioma językami. Dzięki kamerze 8 MP okulary mogą skanować pismo, zarówno drukowane lub cyfrowe, jak i odręczne z dowolnej powierzchni, a więc czytać książki, listy lub etykiety. Urządzenie może pomóc rozejrzeć się po otoczeniu, podając szczegółowy jego opis, a także prowadzić prywatne i bezpieczne rozmowy wideo z zaufanymi użytkownikami. Potrafi też rozróżniać kolory (powie o czerwonej skarpetce w białym praniu), wykrywać światło (przypomni o wyłączeniu lampy) czy rozpoznawać konkretne obiekty (pomoże znaleźć klucze lub telefon).

Envision Glasses to także cała platforma, dzięki której okulary są stale aktualizowane i wzbogacane o nowe funkcje. - Analizując w czasie rzeczywistym dane użytkowników i bezpośrednie informacje zwrotne, jesteśmy w stanie stale wzbogacać środowisko Envision i wprowadzać innowacje w naszych produktach. Ostatnio dodaliśmy nowe funkcje przechwytywania i kontekstu - mówi Karthik Kannan. Oprogramowanie Envision do rozpoznawania wizualnego jest dostępne nie tylko w okularach, lecz take w formie aplikacji na iOS i Androida.

PAP/aś