fot. Zuzanna Nieckarz
Major Katarzyna Tomczak, rzeczniczka prasowa komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie w rozmowie z Arkadiuszem Wilmanem mówiła m.in. o tym, czy Polacy wciąż „stoją murem za mundurem” i jak będą wyglądały koszalińskie uroczystości 31. rocznicy powstania Straży Granicznej.

Koszalińskich pograniczników nie zabraknie podczas miejskich uroczystości 3 Maja. - Wystawiamy poczet sztandarowy i asystę honorową. Natomiast po apelu poszczególne służby ustawiają swoje stoiska promocyjno-informacyjne - powiedziała mjr Tomczak dodając, że służba w straży granicznej cieszy się coraz to większym zainteresowaniem.

Rozmowa dotyczyła także tego, czy dziś, w specyficznej sytuacji, gdy trzeba w sposób szczególny strzec granicy z Białorusią i z niepokojem patrzymy na naszą granicę z Ukrainą, funkcjonariusze służb mundurowych czują bezpośrednio, że wszyscy „stoimy za nimi murem”? - Zakładając codziennie mundur, idąc na służbę, podkreślamy naszą przynależność narodową, strzeżemy granic naszego państwa, wraz z innymi służbami uczestniczymy w umacnianiu i kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego. Słowa otuchy i wsparcia otrzymujemy cały czas - odpowiedziała rzeczniczka.

Myślę, że wszyscy utożsamiamy się z mundurem, który jest widoczny na granicach, a także w sercach Polaków

Spotkanie było także przyczynkiem do przekazania informacji dotyczących 31. rocznicy utworzenia Straży Granicznej. W Koszalinie z tej okazji, 12 maja, będzie miała miejsce uroczysta promocja oficerska. - Promowanych zostanie 155 absolwentów naszego ośrodka i ośrodka kętrzyńskiego przeszkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień oficerski - poinformowała Katarzyna Tomczak. Planowana jest także m.in. odsłona tablicy pamiątkowej patrona ośrodka marszałka Józefa Piłsudskiego ufundowana przez IPN.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

aw/zas

Posłuchaj

mjr Katarzyna Tomczak