
fot. prk24.pl
Pomnik przedstawiający radzieckiego żołnierza z dzieckiem został
strącony z cokołu i połamał się na kawałki. Nieznani są na razie sprawcy
uszkodzenia pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej mieszczącego się na
terenie cmentarza komunalnego w Koszalinie. Sprawa cały czas jest badana
przez policję i prokuraturę.
Jak poinformował Polskie Radio Koszalin Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, śledczy mają już wstępne ustalenia: - Zdarzenie na pewno odbyło się w godzinach nocnych. Można z góry założyć, że użyto do tego maszyny budowlanej - na to wskazują ślady ujawnione przez policję. Zniszczony jest chodnik dzielący obszar cmentarza i ulicy Gnieźnieńskiej. Aktualnie nie wykryto sprawcy uszkodzenia, więc trudno jest teraz mówić, czym kierowała się osoba lub grupa, która takiego czynu się dopuściła.
Ryszard Gąsiorowski zaznaczył, że kwalifikacją prawną czynu będzie najprawdopodobniej zniszczenie mienia: - Oszacowanie wartości pomnika niewątpliwie będzie trudne, należy przyjąć jednak, że mamy tu do czynienia co najmniej z wyczerpaniem znamion przestępstwa zniszczenia mienia. Drugą kwalifikacją wchodzącą w grę jest znieważanie pochówków zmarłych, jest ona jednak raczej wykluczona, ponieważ został zniszczony pomnik, a nie docelowy pochówek.
Koszalinianie rozmaicie podchodzą do tego, co stało się w nocy na cmentarzu. - Z jednej strony nie dziwię się, bo może to być związane z tym, co dzieje się w Ukrainie, a z drugiej - należy pamiętać o ludziach, którzy tutaj stracili życie - mówili napotkani mieszkańcy.
Miasto w tej chwili nie komentuje tego, co wydarzyło się na cmentarzu. Krótkie oświadczenie opublikował na Facebooku Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina: „Sprawą dewastacji Pomnika Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie zajmuje się Komenda Miejska Policji, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Pomnik zostanie zabezpieczony. Miasto na tym etapie nie komentuje zdarzenia”.
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zaprojektowali Franciszek Duszeńko i Adam Haupt. Został odsłonięty w 1954 na Placu Zwycięstwa. W 2001 roku został przeniesiony na cmentarz.
ap/kk/rz/od

fot. prk24.pl


-
fot. prk24.pl
-
fot. prk24.pl
-
fot. prk24.pl


Posłuchaj
komisarz Monika Kosiec, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie- 00:00:00 | 00:00:00
::