fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek wieczorem czasu polskiego, że w piątek Sojusz zbiera się na szczycie i że Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zamierzają realizować zobowiązania wynikające z artykułu piątego Paktu Północnoatlantyckiego.

- Sankcjonujemy rosyjskie banki, która mają ponad bilion dolarów aktywów. Odcięliśmy największy bank Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji. Odcięliśmy go od systemów finansowych USA - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, informując o sankcjach nakładanych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Jak zaznaczył, USA zablokuje również cztery kolejne duże rosyjskie banki. - To znaczy, że każde aktywo, jakie Rosja posiada w USA, będzie zamrożone. W to wchodzi bank VTB, drugi największy bank w tym kraju, mający 250 mld dolarów aktywów - mówił.

Dodał, że rozszerzona zostaje lista nazwisk członków rosyjskich elit, którzy zostaną obłożeni sankcjami. - To są ludzie, którzy osobiście zyskują na polityce Kremla, zatem też powinni ponosić tego koszty - zaznaczył.

Prezydent USA dodał, że w ramach sankcji odetnie ok. połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji, co "bardzo mocno uderzy w zdolność modernizacji ich wojsk".

- Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej, bycia częścią globalnej gospodarki, narzucimy Rosji poważne sankcje, już widzimy jak upadł rubel - powiedział Biden. Wskazał, że po rozmowach z liderami G7 można powiedzieć, że istnieje pełna zgoda. - Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach, bycia częścią globalnej gospodarki - podkreślił prezydent USA.

Biden przekazał na konferencji, że "najmocniejsze działania" przyjdą dopiero z czasem, kiedy zmniejszany będzie dostęp Rosji do finansowania technologii strategicznych dla jej gospodarki.

Odnosząc się do działań NATO w tym czasie Biden stwierdził: - Dobra wiadomość jest taka, że NATO jest bardziej zjednoczone, bardziej zdeterminowane niż był kiedykolwiek. Dodał, że "nie ma wątpliwości, najmniejszej", że państwa członkowskie będą realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5, który mówi, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni wysłaliśmy tysiące żołnierzy do Niemiec i Polski w ramach naszego zobowiązania wobec NATO - mówił Joe Biden. Dodał, że we wtorek, reagując na agresywne działania Rosji, w tym obecność wojsk na Białorusi, autoryzował rozmieszczenie sił przemieszczanych teraz na wschodnią flankę do Estonii, Łotwy, Litwy, Polski oraz Rumunii.

Podkreślił, że w piątek NATO zbiera się na szczycie. - Będziemy tam, by zjednoczyć liderów 30 państw sojuszniczych i ich partnerów, aby potwierdzić naszą solidarność - powiedział.

PAP