fot. pixabay
Pierwsze wymazy będą pobierane dopiero na początku następnego tygodnia. Na liście aptek, w których pacjenci mogą przetestować się pod kątem koronawirusa, znalazły się póki co zaledwie trzy z województwa zachodniopomorskiego.

W żadnej z tych aptek nie są jeszcze prowadzone testy. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Zwiększy się także liczba zachodniopomorskich aptek, które będą proponowały mieszkańcom darmowe testy.

- Apteki, które prowadzą już szczepienia przeciw Covid-19, dostały drogą, którą zamawiają szczepionki na COVID-19 informację, że mogą zamawiać testy. Wiele aptek je zmówiło, dlatego wiemy, że było nimi zainteresowanie. Ale by te testy wykonywać trzeba spełnić inne wymogi, np. lokalowe, a także przejść pewnego rodzaju weryfikację prowadzoną poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia, a to niestety trwa - podkreśliła Jolanta Dahlke-Miś, rzeczniczka Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Koszalinie.

Według danych Naczelnej Izby Aptekarskiej farmaceuci są merytorycznie przygotowani do przeprowadzania testów na Covid-19. Do tej pory przeszkolono w tym zakresie prawie pięć tysięcy osób.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mateusza Sienkiewicza.

ms/aj

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza