fot. prk24.pl
Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości była gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem odniosła się między innymi do nowego projektu ustawy w sprawie weryfikacji coviodwej. Mówiła także o planowanych inwestycjach kolejowych w naszym regionie.

Dobowa liczba zakażeń na COVID-19 wzrasta w zastraszającym tempie. W czwartek Ministerstwo Zdrowia odnotowało ponad 57 tysięcy nowych zachorowań w ciągu doby. Tak złych danych nie było od początku trwania pandemii. W obliczu dynamicznego wzrostu zakażeń, do sejmu wpłynął nowy projekt ustawy, która przewiduje, że pracownik będzie miał prawo do nieodpłatnego wykonania testu na SARS-CoV-2 raz w tygodniu. Pracodawca natomiast będzie mógł żądać od zatrudnionego, podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku zakażenia koronawirusem.

- Jest to propozycja skierowana naprzeciw głosom, że zbyt mało się testujemy. Tak jak w przypadku projektu ustawy posła Czesława Hoca, to początkowy etap rozmów w tej sprawie. Myślę, że ostateczny kształt projektu będzie gotowy w przyszłym tygodniu - poinformowała Małgorzata Golińska.

Posłanka odniosła się również do spotkania z Marcinem Horałą, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Dla województwa zachodniopomorskiego prace nad CPK oznaczają budowę ok. 13 km nowych linii kolejowych i modernizację blisko 260 km linii istniejących. To jest wielka, przyszłościowa inwestycja, w ramach której pojawią się nowe połączenia i modernizacje istniejących już linii. Wszystko po to, by przyspieszyć czas przejazdu - przekazała wiceminister i dodała, że jest również po rozmowach w Ministerstwie Infrastruktury. Poinformowała, że planowane są także zmiany w kwestii połączenia Pomorza Zachodniego ze stolicą oraz i innymi dużymi ośrodkami miejskimi.

Wiceminister zachęcała również do składania wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Termin drugiego naboru mija 15 lutego bieżącego roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ms/aś

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Małgorzata Golińska