wstępna wizualizacja koncepcji przebudowy stadionu na Górze Chełmskiej (fot. UM Koszalin)
W środę wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk pokazał koncepcję rekreacyjno-turystycznego zagospodarowania Góry Chełmskiej.

To nawiązanie do koncepcji przedstawionej w 2014 roku. Część planowanych wówczas działań już zrealizowano. Na przykład w 2018 roku, w ramach realizowanego projektu unijnego „Zagospodarowanie Góry Chełmskiej - etap I”, wykonano: przebudowę deptaka, ścieżkę rowerową na odcinku od ul. Rolnej do wejścia do lasu, ścieżki pieszo-rowerowe z przystankami edukacyjnymi, 11 polan rekreacyjnych, siłownie zewnętrzne, place zabaw dla dzieci, wiaty leśne itp.

Głównym założeniem obecnych planów jest rewitalizacja stadionu na szczycie Góry Chełmskiej oraz budowa drogi dojazdowej do niego. W miejsce starego stadionu ma powstać kompleks rekreacyjno-sportowy, w skład którego wejść mają m.in.: boisko do piłki nożnej dla młodzieży („orlik”), korty tenisowe, siłownia zewnętrzna wraz ze strefą street workout, bieżnia lekkoatletyczna, boisko do siatkówki plażowej, boisko do koszykówki zintegrowane z boiskiem do siatkówki oraz zaplecze szatniowo-sanitarne.

Z częścią rekreacyjno-sportową sąsiadować ma rodzinny plac zabaw. Tu miasto planuje takie atrakcje, jak: linarium wspinaczkowe, podwójny zjazd linowy, grzybki sprężynowe, huśtawki, bujaki, karuzele, urządzenie sprawnościowo-wspinaczkowe, piaskownica statek ze zjeżdżalnią, miejsce dla rodzin (ławki, stoły itp.).

Budowa drogi dojazdowej do stadionu ma kosztować ok. 4,5 mln złotych. Niemal 4,3 mln złotych koszaliński samorząd otrzymał w ramach pierwszego naboru do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jezdnia ma mieć pięć metrów szerokości i prawie kilometr długości. Wzdłuż ma być chodnik o szerokości dwóch metrów. Zaplanowano także budowę pętli autobusowej i parkingu na ok. 60 samochodów. Zdaniem władz miasta, „droga ułatwi dostęp mieszkańcom i turystom do miejsc rekreacyjnych i sportowych, a także podniesie atrakcyjność turystyczną Koszalina i regionu”.

Stworzenie drogi będzie wiązać się z koniecznością wycinki drzew. Według szacunków może być ich nawet ponad 300. Na to nie zgadza się część koszalinian. W listopadzie zeszłego roku skierowali oni do prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego petycję, w której domagają się m.in. „rezygnacji z planów wycinki 337 drzew i budowy drogi do ruin stadionu na Górze Chełmskiej.” Jak argumentują taka droga nie jest potrzebna, a wycięte do jej budowy drzewa to niepowetowana strata dla całego miasta.

red.

wstępna koncepcja rodzinnego placu zabaw (fot. UM Koszalin)