fot. PWSZ w Koszalinie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie jest drugą uczelnią w województwie - po Akademii Medycznej w Szczecinie, która może pochwalić się takim symulatorem geriatrycznym.

Małgorzata Laskowska, która przedstawiła studentom prezentację o nowym fantomie, powiedziała, że jego największym atutem jest realistyczny wygląd. Dodała, że dzięki temu młodzi adepci pielęgniarstwa będą mogli poczuć się jak w pracy z prawdziwym pacjentem: - Fantom ma delikatną i sylikonową skórę, która do złudzenia przypomina naturalną. Na pierwszy rzut oka, wiele osób jest w stanie się pomylić i stwierdzić, że ma do czynienia z człowiekiem.

Małgorzata Laskowska podkreśliła, że studenci będą mogli ćwiczyć na nowym urządzeniu m.in. wykonywanie zastrzyków, co w przypadku bardzo delikatnej skóry osób starszych, jest trudne: - Tutaj mamy możliwość popełnienia błędów, które nie są obarczone żadnym ryzykiem zdrowia pacjenta. Poprzez tego typu ćwiczenia, rośnie też empatia studentów w stosunku do osób starszych.

Sprzęt wykorzystywany będzie głównie przez studentów pielęgniarstwa i wzbogaci Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej uczelni.

Symulator geriatryczny zakupiony został dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”. Koszt fantoma to 112 tysięcy złotych.

kc/rz

Posłuchaj

Małgorzata Laskowska