Sztorm zarwał klif w Orzechowie Morskim i wdarł się do usteckiego portu. Ostatnie wichury spowodowały znaczne zniszczenia | Źródło: redakcja
W ostatnim tygodniu na Bałtyku wiatr wiał z siłą nawet 8 stopni w skali Beauforta. Szalejący sztorm całkowicie zniszczył plażę w Orzechowie Morskim. W Ustce fale pokonywały falochrony i dostawały się do wszystkich nabrzeży portowych.

W zeszłym tygodniu sztorm zabrał nie tylko plażę w Orzechowie Morskim, ale również podmył klif, który runął do Bałtyku. Woda porwała drzewa i betonowe płyty, z których zbudowana była ścieżka na klifie.

- W Orzechowie sztorm zarwał klif na znacznym odcinku. Uszkodzone zostały także dwa zjazdy techniczne. W Ustce woda zabrała 100 proc. refulatu, czyli materiału piaszczystego, który jest wbudowywany w ramach sztucznych zasileń plaż. W Rowach straciliśmy natomiast ok. 90 proc. refulatu. Duże zniszczenia odnotowaliśmy również w zabezpieczeniach biotechnicznych oraz w drzewostanie - przekazała Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni. - Szacowanie wszystkich strat w pasie nadmorskim może potrwać kilka tygodni - dodała.

W Ustce Bałtyk wpychał masy wody do Słupi, a fale przelewały się przez falochrony. W ubiegłym tygodniu, w trakcie wichur, morze zalało Bulwar Portowy. Woda zniszczyła także polbruk przy Syrence i podmyła zachodni falochron przy wejściu na plażę. W czwartek wieczorem poziom wody w porcie usteckim przekroczył stan alarmowy wynoszący 600 centymetrów. Woda dotarła do niektórych budynków. W niedzielę wiatr się uspokoił, a poziom wody spadł do 520 centymetrów.

- W czasie ostatniego załamania pogody doszło do niewielkich uszkodzeń, m.in. wyrwania kostki brukowej, czy podtopienia części nabrzeża. Przypominam, że przebywanie na falochronach w trakcie sztormu jest bardzo niebezpieczne, dlatego apeluję o nierobienie zdjęć w tym miejscu, podczas niesprzyjającej aury - przekazał Hubert Bierndgarski, bosman Zarządu Portu Morskiego w Ustce.

pd/red./od/aś/mt/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Liczenie strat po sztormie - materiał Pawła Drożdża