fot. prk24.pl
Podczas spotkania w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego omawiano szczegóły dotyczące naboru wniosków o rządowe dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych, w tym z puli przeznaczonej dla gmin popegeerowskich.

Z samorządowcami z naszego regionu dyskutowali wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS-u Paweł Szefernaker, kołobrzeski poseł PiS-u Czesław Hoc, wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka PiS-u Małgorzata Golińska, a także przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wiceminister Paweł Szefernaker przypomniał, że już wcześniejszy nabór projektów cieszył się ogromnym zainteresowaniem lokalnych włodarzy: - Pierwszy nabór pokazał, że potrzeby samorządów są duże. Chcemy, aby na Pomorzu Środkowym było realizowanych jak najwięcej inwestycji, stąd też spotkania o charakterze roboczym. Dla nas to szczególny nabór, bo 2,5 miliarda złotych trafi do gmin popegeerowskich, dlatego ważne jest to, aby urzędnicy tego typu gmin wiedzieli, jak o te pieniądze wnioskować.

Poseł Czesław Hoc podkreślił, że Program Inwestycji Strategicznych to element zrównoważonego rozwoju całego kraju: - Nie tylko wielkie aglomeracje otrzymują wsparcie, ale także miasteczka, powiaty, gminy, sołectwa i wsie. Wreszcie nie są marginalizowane te samorządy, które funkcjonowały do tej pory daleko od szosy. Chcemy być bliżej ludzi i usprawniać wszystkie kwestie związane z rozwojem.

Samorządowcy mają już plany inwestycji, na które chcieliby uzyskać dofinansowanie. Inwestycje drogowe planuje m.in. wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek: - Chcemy, aby wyremontowana została droga między Stramnicą a Dygowem. Na ten cel możemy otrzymać nawet 95-procentowe dofinansowanie.

Wnioski przyjmowane będą do połowy lutego, choć nie wyklucza się, że termin zostanie przedłużony.

kk/red.

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Włodzimierz Popiołek, wójt gminy Kołobrzeg Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS-u