fot. Arkadiusz Wilman
Pacjenci od początku stycznia mają dostęp do kompleksowej i skoordynowanej opieki psychiatrycznej. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy powiatów drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego.

Centrum jest prowadzone przez szpital MSWiA w Złocieńcu. Podczas uroczystego otwarcia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości dziękował wszystkim zaangażowanym w utworzenie centrum: - Mam możliwość współpracy z ekspertami, dla których kwestie zdrowia psychicznego są ważne. One przez lata, szczególnie w takich miejscach jak Pojezierze Drawskie, były zaniedbane. Dziś jest szansa zmieniać nasze lokalne społeczności i dawać nadzieję wielu osobom, które potrzebują wsparcia psychologicznego w ciężkich czasach pandemii.

Paweł Szefernaker podkreślił, że szpital w Złocieńcu jest pierwszą jednostką MSWiA, która przystąpiła do pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego w ramach „Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2017–2022”: - Od pół roku w szpitalu w Złocieńcu prowadzona jest rehabilitacja pocovidowa nastawiona na kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. Przeszło ją już ponad 250 pacjentów.

Wiceminister Szefernaker dodał, że porad w Drawsku Pomorskim udzielają doświadczeni lekarze specjaliści psychiatrzy oraz psycholog. Kadra Centrum została skompletowana ze specjalistów z powiatu, oraz większych miast województwa. - W ramach programu Centrów Zdrowia Psychicznego rusza właśnie ponad 40 pilotażowych centrów w całej Polsce. Bardzo się cieszę, że wśród nich jest przychodnia w Drawsku Pomorskim, ponieważ mieszkańcy tego regionu będą mieli świetną opiekę na miejscu i nie będą musieli już dojeżdżać do specjalistów w Koszalinie, Szczecinie, czy Gdańsku - podkreślił polityk.

W uroczystości otwarcia uczestniczył również Czesław Hoc, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości: - W opiece psychologicznej lepsze rezultaty niż szpital czy oddziały zamknięte daje podejście indywidualne, świadczone blisko domu. Człowiek to ciało i dusza, umysł. Czasami nie doceniamy i lekceważymy zdrowie psychiczne, a to immanentna część naszego egzystowania i dobrego samopoczucia.

Ewa Giza, dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu stwierdziła, że tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego to jedyny sensowny kierunek zmian opieki psychiatrycznej w Polsce: - Pandemia przyczyniła się do tego, że już wszyscy zaczęliśmy dostrzegać, że dbałość o profilaktykę i kondycję zdrowia psychicznego jest istotna. Ta skoordynowana opieka w naszym szpitalu okazała się strzałem w dziesiątkę. Liczba osób zainteresowanych zaskoczyła, ale daliśmy radę.

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim spotkało się z pozytywnym zainteresowaniem mieszkańców: - To dobrze, że takie miejsca powstają. Ludzie niepotrzebnie wstydzili się problemów psychicznych, a teraz mogą zbadać się na miejscu i znaleźć tutaj pomoc.

Centrum Zdrowia Psychicznego znajduje się w budynku przy Obrońców Westerplatte 11 w Drawsku Pomorskim (Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny) i jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 dla wszystkich osób potrzebujących konsultacji psychologa, lekarza psychiatry lub porady. Z poradnictwa mogą również skorzystać osoby z innych powiatów.

aw/ar

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

Paweł Szefernaker o znaczeniu centrum w Drawsku Pomorskim Paweł Szefernaker o programie Centrów Zdrowia Psychicznego Czesław Hoc o roli drawskiego centrum Ewa Giza o zainteresowaniu pilotażowym programem mieszkańcy o otwartym centrum