fot. Radosław Zmudziński
W środę miesięcznik „Perspektywy” opublikował coroczny ranking liceów i techników. W zestawieniu koszalińskie liceum zajęło odległe miejsce, ale to błąd, który wkrótce ma zostać sprostowany.

Wśród zachodniopomorskich liceów z naszego regionu najwyższej - na 273. miejscu w Polsce znalazło się II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie. Dalej są: I LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu (289 w Polsce), I LO im. ks. Elżbiety w Szczecinku (393), I LO im. Stanisława Dubois w Koszalinie (428), Społeczne LO STO w Szczecinku (443) i I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenko w Białym Borze (293).

Zaskakujący jest tak drastyczny spadek I LO w Koszalinie - w zeszłorocznym zestawieniu zajęło ono bowiem 68. miejsce. Jak ustaliło Polskie Radio Koszalin, to wynik błędu redakcji „Perspektyw”.

- To nie jest nasze miejsce. Muszę to kategorycznie podkreślić. Po prostu pełniono błąd „zaciągając” nie te dane, które powinny być przy naszym liceum. Chodzi tu zwłaszcza o wyniki matury. Wzięto pod uwagę wyniki jakiejś innej szkoły i wkrótce powinienem otrzymać informację, które miejsce zajmujemy w rzeczywistości - powiedział Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie.

Lęborskie Społeczne Liceum Ogólnokształcące zajęło 163. miejsce w kraju, a pilskie II Społeczne LO STO - 64.

Wśród zachodniopomorskich techników z naszego regionu najwyżej jest Technikum Zawodowe nr 2 (ZS im. H. Sienkiewicza) w Kołobrzegu (20. miejsce w kraju). Kolejne miejsca szkół z regionu: Technikum Zawodowe nr 3 (ZS nr 4 RCKU) w Wałczu (86. w Polsce), Technikum Ekonomiczne (ZSE-H) w Kołobrzegu (133), Technikum Ekonomiczne (ZS nr 1 im. M. Kopernika) w Koszalinie (188), Technikum Zawodowe nr 1 (ZS nr 1 im. M. Kopernika) w Koszalinie (224), Technikum Elektroniczne (ZS nr 9 im. R. Traugutta) w Koszalinie (228), Technikum Samochodowe (ZS nr 10) w Koszalinie (361), Technikum Handlowe (ZS nr 1 im. M. Kopernika) w Koszalinie (399), Technikum Zawodowe nr 5 (ZS nr 6 im. St. Staszica) w Szczecinku (442).

W Pomorskiem najlepsze jest Technikum (ZSI) w Słupsku (15. miejsce w kraju). W Wielkopolsce pilskie Technikum nr 1 zajęło 10. miejsce i 98. w kraju.

Ranking liceów dostępny jest TUTAJ>>, a techników TUTAJ>>

red./ar

Posłuchaj

Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie