fot. pixabay.pl
Nowe stawki na terenie samorządów tworzących Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi zaczną obowiązywać z początkiem marca.

Obecnie opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wynosi 30 złotych od osoby.

Od pierwszego marca stawka ta wzrośnie o kilka złotych i będzie zróżnicowana, zależnie od sektora do którego dana gmina należy.

Mieszkańcy Piły oraz gmin Jastrowie i Krajenka zapłacą 33 złote od osoby. Opłata dla gmin: Kaczory, Wysoka, Miasteczko Krajeńskie i Białośliwie wyniesie 34 złote od osoby, w gminach Ujście i Czarnków będzie to 35 złotych od osoby, a najwyższą podwyżkę - do 36 złotych - wprowadzono dla mieszkańców gmin Wieleń, Drawsko i Krzyż Wielkopolski.

Elżbieta Sieg ze Związku Międzygminnego PRGOK zaznaczyła, że nowe stawki zostały przygotowane na podstawie danych ekonomicznych. Na ich wysokość wpływ miały rosnące koszty energii elektrycznej, koszty paliwa czy koszty pracy.

Przedstawiciele Związku podkreślają też, że nadal problemem jest tzw. nieszczelność systemu - wciąż zdarzają się osoby, które unikają obowiązku ponoszenia kosztów odbioru odpadów, a te koszty rozkładają się na pozostałych mieszkańców. Szczegółowe informacje o nowych stawkach mieszkańcy regionu otrzymają wkrótce do swoich skrzynek.

pg/aj