fot. prk24.pl
Proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, który w czwartek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem opowiedział o istocie Uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywanej w polskiej tradycji Świętem Trzech Króli.

- W Kościele mamy tylko sześć świąt nakazanych. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z nich. Chrystus przychodzi, świętujemy Boże Narodzenie i nie możemy ograniczyć się tylko do wigilijnej wieczerzy czy kolęd. Powinniśmy zastanowić się nad sensem przyjść Boga do ludzi. Bóg nie ogranicza się do przybycia do narodu wybranego, ale chce dotrzeć do każdego człowieka. To jest najważniejsze przesłanie tej uroczystości - powiedział ks. Radosław Suchorab.

Jak dodał, w Ewangelii wg św. Mateusza nie ma sprecyzowanego, czy królowie, czy mędrcy złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi: - To forma pewnego opowiadania. Ma przekazać za sobą jakąś treść. W tym przypadku wyjaśnić prawdę o powszechnym zbawieniu. Byli przedstawicielami narodów wschodnich, przyjmuje się, że Babilonu, Persji i Iranu. Mogli być mędrcami, znawcami, ludźmi nauki, ówczesnymi elitami. Zostawili wszystko, by złożyć pokłon Bogu.

Duchowny podkreślił, że przyniesione przez nich dary dla Jezusa mają różne symbole: - Kadzidło jest dla Boga. Złoto przeznaczone jest dla władcy, a mirra używana była do namaszczenia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: ks. Radosław Suchorab