fot. pixabay.com
Ponad 4 mld złotych ma trafić do polskich rodzin, by zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności. W ośrodkach pomocy społecznej przyjmowane są już wnioski o wsparcie w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.

Jak powiedziała Agnieszka Łazur, kierowniczka MGOPS w Białym Borze, w skali kraju pomoc finansową może otrzymać kilka milionów gospodarstw domowych. W naszym regionie, w każdej gminie, szacuje się, że będzie to kilkaset rodzin.

- W dziale pomocy społecznej na koniec roku było 430 rodzin, w dziale świadczeń rodzinnych około 200. Myślę, że wszystkie te rodziny będą się kwalifikowały, ponieważ w tych działach kryteria dochodowe są znacznie niższe, niż kryterium do dodatku osłonowego. Do tych osób dojdą również ludzie starsi i samotni, ponieważ ich świadczenia rentowe i emerytalne wynoszą około tysiąca złotych. Przewidujemy pomoc finansową dla blisko 800 gospodarstw domowych - wyjaśniła Agnieszka Łazur.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje kryterium dochodowe, ale jak zaznaczyła Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, pomoc otrzymają także osoby, które znalazły się powyżej limitu: - Jeśli ktoś przekroczy to kryterium dochodowe, to dodatek osłonowy będzie obowiązywać na zasadzie tzw. złotówki za złotówki. Kwota będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia, a minimalny dodatek osłonowy będzie wynosił 20 zł.

Wnioski należy składać do końca stycznia, wtedy wypłata dodatków zostanie realizowana w dwóch równych ratach, do końca marca i do 2 grudnia.

Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata pełnego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia tego roku.

ms/od

Posłuchaj

Agnieszka Łazur, kierowniczka MGOPS w Białym Borze Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska i szczecinecka posłanka PiS-u