fot. pixabay.com
Jakie zawody są najbardziej perspektywiczne? Dlaczego? Między innymi na te pytania odpowiedzieliśmy w środowych „Wieczornych spotkaniach”.

Wąska specjalizacja czy multidyscyplinarność? Jakie kierunki za lat kilka będą preferowane? Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości prawdopodobnie zawody przyszłości będą związane z rynkiem energii odnawialnych, medycyną i oczywiście rozwojem technologii. Dziś - zdaniem Andrzeja Mielcarka, prezesa Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie - priorytet mają zawody techniczne.

materiał Anny Winnickiej

Mówiąc o zawodach przyszłości, mamy pewność, że pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie czy medycy będą potrzebni. - Ważna jest też korelacja rynku pracy z ofertą wyższych szkół zawodowych - powiedziała dr Monika Pawłowska, prorektor ds. nauczania i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

materiał Beaty Góreckiej

Inżynierowie to jedna z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w Polsce, a dla niektórych pracodawców są wręcz na wagę złota. Stała automatyzacja i digitalizacja procesów w firmach powoduje, że inżynierowie są cały czas potrzebni. Więcej w rozmowie z prof. Błażejem Bałaszem, prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej.

materiał Tomasza Trana

Krzysztof Osiński, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie podkreślił, że nie jest łatwo ocenić, jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy za pięć lat. Dodał, że już dziś widać tendencje do kształcenia w konkretnych zawodach.

materiał Renaty Pacholczyk