fot. prk24.pl
Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i kołobrzeski poseł PiS-u był gościem Anny Popławskiej w „Studiu Bałtyk”. W czasie rozmowy przybliżył m.in. założenia ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych, skomentował też pomysł obowiązkowych szczepień w Niemczech.

Minionej doby zanotowano 26 965 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 470 osób. Wiceminister zdrowia, w czwartek określił sytuację jako „ustabilizowany wysoki poziom”. Poseł Czesław Hoc stwierdził, że te doniesienia nadal są niepokojące: - Te informacje nadal budzą niepokój. Przy czym trzeba podkreślić, że sytuacja w naszym kraju jest podobna do tej na całym świecie. Dlatego w dalszym ciągu apelujemy do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, żeby zrobili to niezwłocznie - podkreślił.

Gość Anny Popławskiej zaznaczył jednak, że w przeciwieństwie do Niemiec, gdzie politycy rozmawiają o przymusowych szczepieniach, takiego rozwiązania w Polsce nie będzie: - Bardzo trudno przekonać tych, którzy nie chcą się szczepić. Trudno z nimi nawet dyskutować - zaznaczył wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. - Jest zgoda na pewne obostrzenia, ale nie ma takiej woli pośród społeczeństwa, żeby były przymusowe szczepienia i tego nie będzie.

Zachętą dla tych, którzy boją się m.in. wystąpienia ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) ma być Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którego projekt trafił do Sejmu. - Jest taka nadzieja, że ci, którzy nie szczepią się przez obawę przed NOPami zmienią zdanie - powiedział Czesław Hoc. - Trzeba jednak zaznaczyć, że niepożądane odczyny poszczepienne są bardzo rzadkie. Fundusz ma obowiązywać od 26 grudnia 2020 roku. Każdy, kto miał jakikolwiek udokumentowany NOP, będzie mógł się starać o odszkodowanie. Osoby hospitalizowane od 14 do 30 dni mogą liczyć na 10 tys. zł, a osoby hospitalizowane ponad 120 dni - na 100 tys. zł.

Poseł przypomniał też, że od 1 listopada inaczej naliczane są godziny pracy medyków na oddziałach covidowych. Dodał również, że do pracowników niemedycznych, trafi jednorazowy dodatek w wysokości 5 tys. zł za pracę na tego typu oddziałach.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/kc