fot. prk24.pl
Senator Platformy Obywatelskiej był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską skomentował m.in. nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 oraz nowe przepisy obowiązujące na granicy polsko-białoruskiej.

Po poprawkach Senatu, do Sejmu wróciła nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, która zaostrza kary za przestępstwa drogowe m.in. podwyższa mandaty za przekroczenie prędkości. Senator Kazimierz Kleina, podkreślił, że chodzi o to, aby zarówno kierowcy, jak i piesi czuli się pewnie: - Zależy nam wszystkim na tym, żeby na polskich drogach było bezpiecznie. Wydaje się, że w ostatnim czasie było z tym gorzej. Kary za przekroczenie prędkości były dolegliwe dla wielu, ale wydaje się, że zaostrzenie tych przepisów to dobra decyzja - podkreślił.

Gość Anny Popławskiej odniósł się też do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Przypomnijmy, od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą. Zakaz wprowadzono tam, gdzie obowiązywał stan wyjątkowy, czyli w 183 miejscowościach w województwie podlaskim i lubelskim. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wydanie tego zakazu, na czas określony i na ustalonych zasadach, komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

- Kwestia dostępu dziennikarzy do strefy, gdzie jest konflikt graniczny, to jest elementarna sprawa. My, obywatele mamy prawo do rzetelnej informacji. Nie może być tak, że szukamy tych informacji wśród zagranicznych mediów, które mają prawo dotrzeć do granicy od strony białoruskiej. Musimy granicy strzec, bronić, ale kwestia humanitarnej odpowiedzialności naszego społeczeństwa, za sytuację ludzi, którzy są tam na granicy jest kwestią elementarną.

Senator PO skrytykował działania rządu związane ze wzrostem cen w kraju, w szczególności tzw. tarczę antyinflacyjną. - Rząd ma takie narzędzia, jak akcyza czy podatek VAT i może nimi wpływać na cenę różnych produktów, które są na polskim rynku. Niestety w sprawie akcyz rząd i Narodowy Bank podjęli zdecydowanie spóźnione działania. My, jak również ekonomiści, ostrzegaliśmy przed inflacją. Kpiono z tego wtedy, teraz się opamiętali. Te działania niestety nie wywołają pozytywnych efektów w krótkim okresie czasu.

Kazimierz Kleina nie krył również niezadowolenia z wprowadzonych od wczoraj nowych obostrzeń pandemicznych: - Jeśli przyglądamy się działaniom i decyzjom, jakie podejmuje rząd to musimy być krytyczni. Co to jest za zalecenie, że w kościele na mszy ma być mniej osób, ale jeśli są zaczepieni to mogą wchodzić bez ograniczeń. Jak ten biedny proboszcz ma to sprawdzić? Byłem ostatnio w Kirgistanie - malutki biedny kraj, który jednak radzi sobie z pandemią. Tam wszędzie trzeba okazywać paszport covidowy albo badania. Nam paszport jest potrzebny dopiero jak jedziemy za granice.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/kc

Posłuchaj

rozmowa Anny Popoławskiej z Kazimierzem Kleinom