fot. iszczecinek.pl
Dwie kilkumetrowe konstrukcje nazywane "strefami ekotonowymi" pojawią się na dopływach Trzesiecka - na Lipowym Potoku przy ulicy Szczecińskiej i na wysokości ulicy Derdowskiego.

Tomasz Wajsowicz z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Szczecinku powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że miasto otrzymało pozwolenie na stworzenie naturalnych filtrów, które mają wyłapywać zanieczyszczenia z wody wpływającej do jeziora: - Będą to półkuliste struktury wykonane z dolomitu. To skała, która wyłapuje z wody jony fosforu. Dzięki temu do Trzesiecka będzie wpływać czystsza woda.

Wokół konstrukcji pojawi się także roślinność, która ma zwiększyć filtrację wody wpływającej do jeziora Trzesiecko. Tomasz Wajsowicz ma nadzieję, że dzięki temu jakość wody w akwenie znacznie się poprawi i uda się wyeliminować zakwit sinic: - Ta inwestycja zmniejszy ładunek biogenów dostających się do jeziora i efekty będzie widać niemal natychmiast.

Stworzenie "stref ekotonowych" ma także zmniejszyć częstotliwość zabiegów poprawiających jakość wody w jeziorze Trzesiecko. Naturalne filtry na dopływach akwenu mają się pojawić w przyszłym roku.

ms/ar

Posłuchaj

Tomasz Wajsowicz o wyeliminowaniu zakwitu sinic Tomasz Wajsowicz o planowanej inwestycji