fot. archiwum.drawsko.pl/wikipedia.org
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów ich konserwacji, utrzymania i zagospodarowania. Z naszego regionu wyróżniono aż dwa obiekty.

22 listopada podczas uroczystej gali prof. Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Bartosz Skaldawski Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogłosili laureatów i wyróżnionych przedsięwzięcia.

Bytowski most został wyróżniony w kategorii „rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. Kapituła przyznała wyróżnienie Gminie Bytów za udane działania konserwatorskie i za zagospodarowanie otoczenia, które wyeksponowało zabytek oraz uczyniło okolicę mostu jedną z ważniejszych przestrzeni rekreacyjnych miasta.

Drawski magazyn solny, w którym mieści się teraz Muzeum Regionalne, został wyróżniony natomiast w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych” za adaptację dawnego magazynu solnego na cele muzealne, przeprowadzoną przy maksymalnym zachowaniu zabytku, z uwzględnieniem historycznej struktury i ekspozycji poszczególnych faz przebudowy obiektu.

W 2021 r. do konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach.

red./od

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa