Amstaff to rasa niezwykle inteligentna i towarzyska. Wielu ludzi wciąż uznaje ją za agresywną – czy jednak mają rację? Za agresję u psa często odpowiedzialni są przecież właściciele, którzy nie potrafią zapanować nad temperamentnym zwierzęciem. Jak wychowywać amstaffa, aby pies stał się najlepszym przyjacielem rodziny? Ile żyją amstaffy z renomowanych hodowli? Jakie kryteria powinna spełniać hodowla amstaffów, aby pies zgodny był ze wzorem FCI? Dowiedz się najważniejszych informacji dotyczących rasy amstaff.

Hodowla amstaffów – tak powinien wyglądać amstaff zgodny z klasyfikacją FCI

Amstaffy zaliczane są w klasyfikacji FCI do grupy 3 (teriery), sekcji 3 (teriery w typie bull). Dorosłe psy mierzą ok. 43-48 cm, a ich waga – zarówno u psów, jak i u suczek – wynosi ok. 25-30 kg. Umaszczenie amstaffów powinno być szare lub niebieskie, kremowe albo rude. Zgodnie ze wzorcem FCI, amstaffy muszą mieć krótką sierść i brązowe oczy. Czworonogi, mimo że są średniej wielkości, mają naprawdę dużą siłę. Psy i suczki amstaffa cechują się muskularnością, ale też niezwykłym wdziękiem.

Każda renomowana hodowla amstaffów zwraca ogromną uwagę na wygląd swoich psów. Głowa amstaffów musi być zatem szeroka i wydająca się większa od reszty ciała. Bardzo wyraźnie zarysowane są u psów szczęki, które mają mocny chwyt. Ile żyją amstaffy? Jest to średnio od 12 do nawet 16 lat. Wiek amstaffa zależeć będzie jednak od tego, w jaki sposób pies będzie odżywiany, ile będzie się ruszał oraz przede wszystkim, jakie ma cechy genetyczne. W celu zakupu amstaffa należy zrobić porządny research wśród renomowanych hodowli. Więcej na temat amstaffów, przeczytasz na portalu Fajny Zwierzak.

Jak wychowywać amstaffa? Sprawdź, jak wytresować amstaffa

Amstaffy to odważne, pewne siebie i żywiołowe psy. Potrzebują dużo ruchu oraz nowych bodźców stymulujących wszystkie ich zmysły. Właśnie dlatego ważne jest, aby spędzać z amstaffem jak najwięcej czasu. Wbrew pozorom jest to rasa, która uwielbia towarzyszyć człowiekowi w codziennych czynnościach. Wspólne spacery, zabawy i ćwiczenia umysłowe są tym, co amstaffy kochają najbardziej. Ważne, aby tresurę psa zacząć od jak najwcześniejszych tygodni jego życia. Doskonałym pomysłem na wychowanie szczeniaka będzie zapisanie go do psiego przedszkola.

Czego może nauczyć się amstaff w psim przedszkolu? Będzie umieć prawidłowo komunikować się z innymi psami oraz ludźmi. Wyrobi też w sobie wiele pozytywnych nawyków i nauczy się podstawowych komend. W przypadku amstaffów niezwykle ważna jest wspólna praca właściciela i psa nad psychiką czworonoga. Każdy trening musi odbywać się za pomocą pozytywnych metod. Psa nie można zastraszać, krzyczeć na niego i bić go. Amstaff może bowiem przestraszyć się i zamknąć w sobie, a stres zacznie odreagowywać na właścicielu. Należy zadbać o komfort psychiczny amstaffa, ponieważ są to psy naprawdę wrażliwe, które długo pamiętają wyrządzone im zło.

Czym karmić amstaffa? Jaka dieta będzie dla niego najlepsza?

Amstaff może jeść karmę suchą i mokrą, jednak powinna być ona jak najlepszej jakości. Możesz mieszać obie karmy, ponieważ razem zapewnią psu odpowiednią dawkę witamin, substancji mineralnych i właściwości odżywczych. Mokra karma zbliżona jest do naturalnego jedzenia, dlatego czworonogi chętniej sięgają właśnie po nią. Należy jednak pamiętać o tym, że mokra karma w większości składa się z wody. Właśnie dlatego trzeba uzupełniać ją kamą suchą, która ma wyższy bilans energetyczny. Dzięki niej amstaff będzie miał więcej energii.

Czym karmić amstaffa, żeby był zdrowy i zadowolony? Poza karmą suchą i mokrą jest jeszcze dieta BARF, której głównym składnikiem jest surowe mięso niepoddawane obróbce cieplnej. Jeśli chcesz żywić amstaffa w ten sposób, pamiętaj, że BARF wymaga suplementacji. Psu trzeba więc podawać witaminy  grupy B, a także niezbędne minerały. Jaki jest „złoty środek”, który pogodzi wymagania żywieniowe rasy amstaff? Najlepiej mieszać różne rodzaje pożywienia i podawać je psu zamiennie. W ten sposób psi organizm dostanie wszelkich składników, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętaj tylko o tym, że każda karma – niezależnie od jej rodzaju – musi być wysokojakościowa.

Jak wytresować amstaffa? Czy pies będzie odpowiedni dla rodzin z dziećmi?

Charakter amstaffa w dużej mierze zależy nie tylko od genów, ale też od podejścia właściciela do psa. Wielu ludzi uważa, że amstaffy to groźna rasa, którą lepiej trzymać z dala od dzieci. W rzeczywistości jednak charakter psa zależy od wychowania i środowiska, w jakim czworonóg dorastał. Amstaff z renomowanej i dobrej hodowli, który wychowuje się w przyjaznym środowisku, staje się spokojny i łagodny. Oczywiście nie zwalnia to dorosłych z czujnego obserwowania zabawy swoich dzieci z psem – wszak to przecież zwierzę.

Amstaffy to wrażliwe psy, które wymagają szczególnej troski. Jeśli będziesz wobec nich używał siły, mogą zamknąć się w sobie i zacząć się bronić – właśnie wtedy amstaffy robią się agresywne. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie szczeniaka amstaffa do psiego przedszkola, w którym przyzwyczai się do obecności innych piesków i ludzi. Warto też często wychodzić z czworonogiem na spacer, który wymęczy go i sprawi, że pies będzie grzeczny i spokojny. Stosowanie kar i krzyczenie na amstaffa to najgorsze, co można zrobić.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]