fot. Przemysław Grabiński
Z jednej strony ekologia, z drugiej - oszczędności. Na kolejnych cmentarzach w Polsce pojawiają się regały na znicze do ponownego wykorzystania. W Pile na Cmentarzu Komunalnym ustawiono dwa takie regały. Jedni zostawiają na nich znicze, zamiast wyrzucać je do śmietnika, inni - pozostawione na regale osłony zabierają, dokupując do nich tylko zdecydowanie tańsze wkłady.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Piotr Ziółkowski z Zarządu Dróg i Zieleni w Pile - osoby odwiedzające groby bliskich, chętnie korzystają z tego rozwiązania. - Chcieliśmy, żeby koszty odbioru odpadów były jak najniższe, a dla mieszkańców zakup zniczy nie był dużym wydatkiem. Półki szybko się zapełniły, ale jednocześnie nie widać długo zalegających zniczy, co oznacza, że na bieżąco są w obiegu - wyjaśnił Piotr Ziółkowski.

Pomysł chwalą też osoby odwiedzające groby bliskich na pilskim cmentarzu.

- Można kupić tylko wkład i wykorzystać znicz z regału. Widać, że ludzie bardzo często tak postępują. Zamiast wyrzucić osłonę do śmietnika, lepiej postawić go na regale, aby następna osoba mogła go użyć - zapewniali przechodnie.

Jak na razie na Cmentarzu Komunalnym w Pile stoją dwa takie regały na znicze do wykorzystania, ale zarządzająca nekropolią spółka miejska nie wyklucza, że będzie ich więcej.

Więcej w materiale Przemysława Grabińskiego.

pg/od

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego