fot. Jarosław Ryfun
W centrum Koszalina zawisły billboardy z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominające o 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

O szczegółach przedsięwzięcia mówił na naszej antenie Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin: - Kolejny raz podjęliśmy inicjatywę, by promować ważne dla regionu i Polski wydarzenie. W tym przypadku chodzi o Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Na budynkach w centrum Koszalina umieściliśmy banery o nim przypominające. Chcemy w ten sposób pokazać, że to wesołe święto, które warto uczcić. Trzeba się przecież radować, że jesteśmy wolnym krajem, 40-milinową społecznością, która ma wspaniałą historię i wiele do powiedzenia we współczesnym świecie.

Piotr Ostrowski wyjaśnił, dlaczego na banerach widnieje wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego: - Zdecydowaliśmy się umieścić twarz marszałka, bo jest on postacią wybitną, której zawdzięczamy tak szybki tryb odzyskania niepodległości, kiedy tylko nadarzyła się ku temu okazja.

Prezes Polskiego Radia Koszalin zaznaczył, że wprawdzie Polska niepodległość odzyskała 103 lata temu, to Pomorze na dołączenie do naszego kraju musiało poczekać nieco dłużej: - Dzisiaj mówimy już o 103. rocznicy powrotu Polski na mapę Europy i świata, po 123 latach niebytu. W 1918 roku wyzwoliliśmy się spod zaborów, ale tutaj - na Pomorzu doszło do tego dwa lata później. Granice zachodnie Polski, szczególnie na długości Kaszub, zostały bowiem ustalone dopiero w 1920 roku, po słynnej wojnie palikowej. Jest to mi temat szczególnie bliski, bo jestem Kaszubą i moja rodzina brała udział w tych wydarzeniach. Co ciekawe, na Pomorze nie wkroczyła armia marszałka Piłsudskiego, a tzw. niebiescy chłopcy z Francji, czyli żołnierze armii generała Józefa Hallera.

red./ar

fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

rozmowa z Piotrem Ostrowskim, prezesem Polskiego Radia Koszalin