fot. 107sw.pl
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli starosta wałecki Bogdan Wankiewicz, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w 107. Szpitalu Wojskowym w Wałczu Paweł Gołębiewski oraz przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Wałczu Henryka Duszek-Grabowska.

Paweł Gołębiewski powiedział, że od niedawna w wałeckim szpitalu dostępna jest histeroskopia, jedna z metod diagnozowania i leczenia niepłodności: - Urządzenia niezbędne do przeprowadzania tych zabiegów są kosztowne. Niedawno udało się zakupić ten sprzęt. Badania już się rozpoczęły. To dość dokładna metoda, która umożliwia obejrzeć ujścia jajowodów, a także stwierdzić, czy są mięśniaki i zrosty w macicy.

Lekarz mówił również o tym, że niedawno w placówce wznowiła działalność szkoła rodzenia.

rozmowa z Pawłem Gołębiewskim

Z kolei Bogdan Wankiewicz mówił o opracowanej we współpracy ze Związkiem Miast Polskich strategii pt. „Sieć współpracy zarządzania strategicznego gmin na rzecz kompleksowego rozwoju powiatu wałeckiego”.

Starosta wałecki zapewnił, że dzięki niej wszystkie gminy z powiatu będą mogły lepiej współpracować na rzecz mieszkańców: - To pilotażowy i innowacyjny program w kraju. W całej Polsce jest 37 partnerstw samorządowych, które zdecydowały się do niego przystąpić. W naszym znalazły się Wałcz, powiat wałecki oraz gminy: Wałcz, Mirosławiec, Tuczno, Człopa.

Ponadto samorządowiec opowiedział o pracach nad przyszłorocznym budżetem oraz sytuacji pandemicznej i szczepieniach przeciwko Covid-19.

rozmowa z Bogdanem Wankiewiczem

Henryka Duszek-Grabowska, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Wałczu powiedziała, że niedawno rada wznowiła działalność po pandemii koronawirusa: - Około 30 proc. mieszkańców Wałcza to seniorzy, dlatego powołanie organu, który ma charakter doradczy i opiniujący, jest bardzo ważne. Rada stała się łącznikiem między miejskim radnymi a mieszkańcami.

rozmowa z Henryką Duszek-Grabowską