fot. prk24.pl
Z pomocy mediatorów w trakcie czwartkowego, Międzynarodowego Dnia Mediacji, będzie można skorzystać bezpłatnie w koszalińskim Sądzie Okręgowym.

Jak wyjaśnił Sławomir Przykucki, sędzia i rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie, jest to alternatywny sposób rozstrzygania sporów. - Można pójść do mediatora, zamiast kierować sprawę do sądu. Często jednak zdarza się, że ktoś najpierw idzie do sądu, natomiast sędzia zleca mediacje - mówił rzecznik Przykucki. - Mediacje są szansą na rozstrzygnięcie sporu w sposób polubowny - podkreślił.

Jak dodał, mediacje mogą mieć zastosowanie praktycznie w każdych rodzajach spraw: - Najbardziej typowym przykładem są sprawy prywatno-skargowe. Strony kierują do sądu akt oskarżenia, a zamiast tego, mogły spróbować osiągnąć  porozumienie na etapie mediacji. Idealnym przykładem są też sprawy o zniesławienie czy zniewagę - przekazał sędzia Przykucki.

Międzynarodowy Dzień Mediacji w Koszalińskim sądzie zaplanowano na czwartek 21 października. Od 8.00 do 15.00, w pokoju 119, na zainteresowanych czekać będą mediatorzy. Pytania dotyczące mediacji będzie można też zadawać telefonicznie. Szczegóły akcji można znaleźć na stronie Sądu Okręgowego w Koszalinie.

kk/kc

Posłuchaj

Sławomir Przykucki - sędzia i rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie Sławomir Przykucki o mediacjach