fot. pixabay.com
Do akcji bezpłatnych badań mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy powiatu słupskiego powyżej 20. roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono tej choroby.

Paweł Lisowski, starosta słupski zaznaczył na naszej antenie, że aby skorzystać z badań, wystarczy zgłosić się do najbliższego ośrodka zdrowia: - W ramach tej akcji wykonamy 477 bezpłatnych badań na obecność boreliozy. Są one przeznaczone dla wszystkich mieszkańców powiatu słupskiego, którzy mają powyżej 20 lat i nie stwierdzono u nich wcześniej boreliozy.

Małgorzata Meka, specjalista chorób zakaźnych w słupskim szpitalu podkreśliła w rozmowie z naszym dziennikarzem, że coraz więcej mieszkańców bada się na obecność boreliozy: - Osoby, które zostały ugryzione przez kleszcza, rzadko bagatelizują to zdarzenie. Należy pamiętać, że w przypadku zignorowania ukąszenia przez tego owada. narażamy się na pełny rozwój choroby, która prowadzi do groźnych powikłań.

Nieleczona borelioza może prowadzić do nieodwracalnych zmian w stawach lub zmian neurologicznych, a także problemów z sercem. Akcja bezpłatnych badań potrwa do 20 listopada lub wyczerpania limitu.

Paweł Drożdż/mt

Posłuchaj

Paweł Lisowski Małgorzata Meka