fot. PAP/Art Service 2
Protesty odbyły się m.in. w Koszalinie, Kołobrzegu, Gryfinie, Szczecinku, Pile, Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Katowicach i Warszawie.

Według szacunków policji, w Koszalinie na manifestacji było ponad dwieście osób. W Kołobrzegu protestowało około trzystu mieszkańców, a w Pile - stu. Uczestnicy mieli m.in. unijne i biało-czerwone flagi. Akcje przebiegły spokojnie.

Manifestacje są odpowiedzią na czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych napisał na Twitterze, że Polska jest i będzie członkiem UE: „Jesteśmy i będziemy członkami UE. Realizacja interesów innych państw to nie europejskość, tylko uległość. Polacy to wiedzą. Polexit to wymysł słabej opozycji, która nie ma żadnych innych pomysłów. Jedyne co im pozostaje to straszenie Polaków własnymi urojeniami”.

red./PAP