fot. Jarosław Rochowicz
21 prezentacji podróżniczych, spotkania z autorami książek, pełne sale miłośników przygody - tak wyglądał festiwal „Śladami Marzeń”. Jedna z największych imprez podróżniczych w Polsce odbywała się w salach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

9. Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń” to podróż dookoła Świata w jednym miejscu. Publiczność odwiedziła kilkadziesiąt krajów, podążając śladami historii opowiadanych przez gości Festiwalu. W niedzielę, ostatniego dnia spotkań, poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu o „Złoty Ślad”.


Na Międzynarodowych Targach Poznańskich był nasz redaktor Jarosław Rochowicz, który spotkał się z organizatorami i prelegentami jednego z najpiękniejszych i największych festiwali podróżniczych w Polsce.

Niedziela, 26 września - 3. dzień Festiwalu Podróżniczego „Śladami Marzeń”

Natalia Mileszyk - uczestniczka panelu o świadomym podróżowaniu

Natalia Mileszyk powiedziała, że świadome podróżowanie to takie, w którym w centrum zainteresowania stawia się ludzi napotkanych w trakcie wyprawy, a nie samych siebie.

- Przed podróżą warto zaczerpnąć wiedzy na temat kraju, do którego się wybieramy. Dobrym pomysłem, by dowiedzieć się czegoś o miejscu, które chcemy odwiedzić, jest poznanie jego literatury lub na przykład filmów - tak, aby poczuć jak rdzenni mieszkańcy myślą i jak postrzegają świat - mówiła Natalia Mileszyk. - Poznajmy, jak ich wizja świata może być piękna i odmienna od naszej, jak bardzo może zachwycać i zaskakiwać - wskazała.

Uczestniczka Festiwalu dodała, że istotą jest, byśmy podróżowali z otwartym sercem, oczami i głową, żebyśmy mogli później opowiadać nie o sobie, lecz o poznanych ludziach, o spotkaniach i odwiedzonych miejscach.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń” : Natalia Mileszyk

Ola Synowiec i Arek Winiatorski - zwycięzcy konkursu o „Złoty Ślad” w kategorii Świat

Para otrzymała statuetkę za niezwykłą, pieszą wędrówkę z Panamy do Kanady. Trasa liczyła ponad 12 tysięcy kilometrów, wiodła przez Amerykę Środkową, Stany Zjednoczone oraz Kanadę.

Ola Synowiec w rozmowie z Jarosławem Rochowiczem zaznaczyła, że przekazy medialne na temat Meksyku, które docierają do Polski, są w dużej mierze prawdziwe, ale należy pamiętać, że jest to tylko element prezentowanej rzeczywistości. - Meksyk jest ogromnym i zróżnicowanym krajem. Pisząc o nim na swoim blogu, staram się pokazywać magiczną stronę tego państwa - mówiła.

- Cały czas uczę się Meksyku. Jest on ogromny, każda miejscowość ma inne tradycje, ubiory, czy kuchnię. Czuję, że wciąż odkrywam te światy. To, co szczególnie mnie fascynuje w tym kraju, to fiesty meksykańskie, taniec, czy piękne maski. Meksyk chyba nigdy się dla mnie nie wyczerpie - zawsze będzie dla mnie obiektem do poznawania i miłości - podkreśliła Ola Synowiec.

Arek Winiatorski zwrócił uwagę, że w Meksyku można spędzić całe życie i w dalszym ciągu w pełni go nie poznać. - Ola mieszkała w tym kraju przez 9 lat i wciąż twierdzi, że trzeba tam wrócić - dodał i przekazał, że wspólną cechą wszystkich Meksykanów, bez względu na region, który zamieszkują, jest ich niezwykła otwartość i spontaniczność.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń” : Ola Synowiec i Arek Winiatorski

Jakub Rybicki - podróżnik, fotograf, pilot wycieczek i prelegent Festiwalu

Jakub Rybicki w rozmowie z naszym dziennikarzem mówił o wpływie COVID-19 na światową i polską turystykę.

- To, co wiemy wszyscy, to to, że spadła liczba turystów, że bankrutują linie lotnicze i biura podróży, lecz warto zastanowić się również nad głębszymi problemami turystyki na świecie. Zwróćmy uwagę na przykład na Kubę, gdzie doszło do największych protestów od czasu wybuchu rewolucji komunistycznej przez problem z dewizami. Innym przykładem są między innymi Parki Narodowe w Afryce, które w całości były utrzymywane przez turystów - mówił Jakub Rybicki.

Podróżnik zwrócił jednak uwagę, że istnieją także pozytywne skutki światowego lockdownu. - Możemy zastanowić się, czy miejscowościom turystycznym powinno zależeć na stałym wzroście odwiedzających ich osób, czy może warto kierować ruchem i natężeniem turystów. Dzięki pandemii obserwujemy wzrost zrównoważonej turystyki - zaznaczył prelegent.

Jakub Rybicki - podróżnik, prelegent Festiwalu
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Sobota, 25 września - 2. dzień Festiwalu Podróżniczego „Śladami Marzeń”

Adam Szostek - podróżnik, uczestnik panelu o świadomym podróżowaniu

- Podróżowanie, to poznawanie nowych kultur, to myślenie o ludziach żyjących w miejscu, które odwiedzamy - podkreślił A. Szostek. - Aby to zrobić, należy zejść z głównego szlaku turystycznego, zgubić się w jakiejś uliczce, usiąść w małej knajpce prowadzonej przez lokalną rodzinę. Pokażmy, że jesteśmy nimi zainteresowani - tym jak żyją i kim są. Kilka słów może doprowadzić nas do poznania ich historii - podkreślił.

- Świadome podróżowanie, to również szacunek do miejsc, które odwiedzamy. Z niektórych czasami warto zrezygnować. Dla mieszkańców danego kraju pewne miejsca mogą mieć wyjątkową wartość, a dla nas będą tylko obiektami, którym chcemy zrobić zdjęcie - mówił podróżnik.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń” : Adam Szostek

Jaśmina i Tomasz Labus - organizatorzy Festiwalu „Śladami Marzeń”

Jaśmina i Tomasz Labus zwrócili uwagę, że również miejsce Festiwalu jest wyjątkowe. - W tym roku wydarzenie odbywa się w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich, czyli budynku ze stuletnią historią. Cieszymy się, że możemy przebywać w tej industrialnej przestrzeni - podkreślili organizatorzy „Śladami Marzeń”.

Festiwalowi poza prelekcjami towarzyszą liczne wydarzenia. - Staramy się, aby każdego roku było ich coraz więcej. Obserwujemy potrzeby odwiedzających nas osób i na tej podstawie organizujemy nowe atrakcje. W tym roku jedną z nich jest Strefa Autora, gdzie można się spotkać i porozmawiać z autorami podróżniczych książek - mówił Tomasz Labus.

Festiwal polega na tym, by skrócić dystans pomiędzy prelegentami a publicznością. To doskonała okazja, by zapytać o interesujące nas rzeczy doświadczonych obieżyświatów. - Dlatego nie chcemy organizować Festiwalu w formie online, bo na atmosferze tego miejsca zależy nam najbardziej - podkreśliła Jaśmina Labus.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń”: Jaśmina i Tomasz Labus

Agnieszka i Bartosz Wrzosek - prelegenci Festiwalu

Para przemierzyła w 2019 roku 48-letnim VW Ogórkiem 48000 kilometrów po drogach Ameryki. - Podróż zaczęliśmy od wschodniej Kanady, następnie dotarliśmy na Alaskę, do Stanów Zjednoczonych, by potem wjechać do Meksyku przez Półwysep Kalifornijski. Odwiedziliśmy także Teksas - wyliczał Bartosz Wrzosek.

Jarosław Rochowicz zapytał, czym dla pary jest filozofa, którą głoszą - „podróżyj”. - Chcieliśmy zasmakować życia w drodze, a „podróżyj”, to jego połączenie z życiem turystycznym. Bardzo trudno jest pogodzić te dwie kwestie, bowiem polega to na znalezieniu złotego środka, cieszeniu się życiem w drodze przy jednoczesnym unikaniu pędu za atrakcjami turystycznymi - wyjaśniła Agnieszka.

Bartosz Wrzosek zaznaczył natomiast, że w podróży najważniejsi są ludzie. - To oni wzbogacają nasze życie, mówią o miejscach, które warto zobaczyć. W podróży istotna jest umiejętność zwolnienia i znalezienia czasu na rozmowę - podkreślił.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń”: Agnieszka i Bartosz Wrzosek
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Piątek, 24 września - 1. dzień Festiwalu Podróżniczego „Śladami Marzeń”

Jaśmina i Tomasz Labus - organizatorzy Festiwalu „Śladami Marzeń”

Poza prelekcjami, Festiwal składa się z wielu wydarzeń towarzyszących. - Przygotowaliśmy strefę wystawców, strefę chilloutu, zorganizowaliśmy sporo atrakcji dla dzieci, legendarny vip room i od jutra także spotkania z autorami książek podróżniczych - mówiła organizatorka Jaśmina Labus.

Od piątku do niedzieli ponad 20 podróżników dzieliło się swoimi opowieściami o przygodach w dalekich i bliskich krainach. Jarosław Rochowicz, bezpośrednio z miejsca wydarzenia, przekazywał na antenie Polskiego Radia Koszalin relacje z Festiwalu.

Festiwal Podróżniczy „Śladami Marzeń”: Jaśmina i Tomasz Labus
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz