Od początku 2022 roku najprawdopodobniej prowadzenie spółki z o.o. będzie bardziej korzystne podatkowo niż zwykła działalność gospodarcza. Spółka musi posiadać siedzibę i może nią być wirtualne biuro. W takim razie czym są wirtualne biura?

Spółki z o.o. a wirtualne biura

Wirtualne biuro to miejsce, w którym spółka z o.o. może mieć w pełni legalną i tanią siedzibę. Oczywiście wirtualne biura to także bardzo dobra siedziba dla wszelkich innych typów spółek, fundacji, stowarzyszeń czy wspomnianej już działalności gospodarczej. Jednak od lat to właśnie spółka z o.o. cieszy się w Polsce największą popularnością i wszystko wskazuje na to, iż od nowego roku stanie się jedynym słusznym wyborem dla większej firmy, niż firma, która zarabia 2-3 tys. złotych miesięcznie lub firmy, która nie wie ile jest w stanie zarobić. Można sobie łatwo wyobrazić, iż przedsiębiorca planuje zarabiać 2-3 tys. złotych miesięcznie, ale może z tego wyjść 10 tys. złotych a może nagle popyt okaże się bardzo silny i zarobi 10 razy więcej. W dzisiejszych, niespokojnych czasach to bardzo możliwe. Spółkę z o.o. można zarejestrować na adresie domu, mieszkania, magazynu czy sklepu. Dlaczego więc to akurat wirtualne biuro jest takim świetnym rozwiązaniem?

Rozdział życia prywatnego oraz miejsca działalności operacyjnej od siedziby spółki

Siedziba spółki z o.o. powinna być przede wszystkim czymś stałym i ponadczasowym. Siedziba musi być na lata. Siedzibę spółki wpisujemy do KRS. Jest to sądowy rejestr spółek, fundacji i stowarzyszeń i niestety rejestr ten z punktu widzenia zwykłego obywatela jest rejestrem bardzo drogim oraz działającym opieszale np. jak wypełnimy jakiś formularz w lipcu i zapłacimy za niego 400 zł to dostaniemy odpowiedź 20 września o nagłówku "zarządzenie referendarza sądowego o zwrocie wniosku i pobraniu opłaty 30 zł oraz zwrocie 370 zł na konto bankowe".

Jednym słowem KRS to nie jest łatwa sprawa i wystarczy coś źle wypełnić i mamy zwrot wniosku. Dlatego jako przedsiębiorca musisz zadbać o to, by niczego w spółce nie zmieniać i mieć stałą siedzibę, gdyż sklep może być raz za mały, raz za duży, później za drogi a jeszcze innym razem właściciel lokalu sklepowego rozwiąże ci umowę najmu, bo sam zechce prowadzić w tym lokalu jakąś działalność. To samo dotyczy magazynu czy na przykład składu towarów.

Utworzenie siedziby spółki z o.o. w domu czy mieszkaniu to publiczne przyznanie się do tego, gdzie się mieszka. W obecnych czasach większość ludzi pragnie zachować anonimowość. Adres siedziby spółki, czyli w tym przypadku adres domu czy mieszkania będzie dostępny nie tylko na paragonach i fakturach, ale też na stronie internetowej KRS. Istnieje również szereg portali internetowych, które kopiują dane z KRS. Pod adres siedziby spółki przychodzi zatem niechciana korespondencja – druki bezadresowe, katalogi mebli biurowych lub sprzętu biurowego, oferty biur rachunkowych czy prośby od fundacji o wsparcie. Do siedziby spółki może też wejść dowolny urząd lub kontrahent. Wirtualne biuro to koszt od 50 do 120 zł netto i na tle stu innych kosztów prowadzenia firmy jest to wartość pomijalna.

Gdzie i jak wybrać wirtualne biuro?

Najbardziej na siedzibę spółki nadaje się stolica Polski, czyli Warszawa. Tym tokiem rozumowania poszła zdecydowana większość zachodnich korporacji. Siedziba spółek córek firm zachodnich to Warszawa. Nawet gdy przedsiębiorca pochodzi z innych rejonów Polski to siedzibą jego spółki też może być Warszawa. Warszawa to duża konkurencja biur wirtualnych a więc ograniczone ceny.  Warto wybrać wirtualne biuro, którego właściciel jest również posiadaczem lokalu, w którym prowadzi wirtualne biuro. Należy też zapoznać się z historią oferowanych przez niego cen jak i z faktem, jak długo prowadzi już wirtualne biura. Tego typu wiadomości są do znalezienia w internecie lub na stronie internetowej wirtualnego biura.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY