fot. Mateusz Sienkiewicz
Ponad setka włodarzy gmin, miast i powiatów z Pomorza Zachodniego wzięła udział w dyskusji z przedstawicielami Rządu. Samorządowcy i ministrowie rozmawiali na temat pozyskiwania środków z nowej, unijnej perspektywy finansowej oraz Polskiego Ładu.

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej wyjaśniał, w jaki sposób będą dystrybuowane fundusze unijne i krajowe.

Natomiast Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych mają być formą wyjścia z załamania po pandemii COVID-19. Dlatego jego zdaniem ważna jest współpraca rządu i samorządów.

- Jeżeli chcemy, aby gospodarka krajowa i regionalna rozwijały się w takim samym tempie, w jakim rozwijały się dotychczas, jeśli chcemy przekuć kryzys w sukces, to współpraca rządu i samorządu jest bardzo ważna - powiedział wiceminister Szefernaker.

Oczekiwania na pozyskiwanie środków zewnętrznych ma m.in. Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza: - W Wałczu niezbędna jest realizacja inwestycji, których koszt wyniesie ponad 100 milionów zł. Możliwości finansowe budżetu są ograniczone. Dlatego musimy korzystać ze wszystkich możliwych źródeł, aby miasto rozwijało się prężnie i szybko.

Burmistrz Sianowa podkreślił natomiast, że walka o środki z funduszy unijnych oraz z programów rządowych jest bardzo ważna dla samorządów. Zdaniem Macieja Berlickiego to „ostatni dzwonek” na podjęcie dużych inwestycji przez mniejsze gminy. - Z unijnych środków realizujemy około 6 projektów, ze środków krajowych - kolejne 6. Perspektywa połączenia środków krajowych z unijnymi może być bardzo korzystna dla naszych mieszkańców - wyjaśnił burmistrz Sianowa.

Podczas spotkania z samorządowcami, wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji zadeklarował, że w połowie października powinno dojść do rozstrzygnięcia pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

ms/od

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa