fot. prk24.pl
Papież Franciszek podjął decyzję, że dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zostanie ordynariuszem bydgoskim. O nominacji bp. Krzysztofa Włodarczyka poinformował we wtorek w oficjalnym komunikacie nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio.

- O nominacji dowiedziałem się 13 września ok. 10.00 w dość dziwnych okolicznościach. Wróciłem z beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej. Poprosiłem siostry w seminarium, by msza święta odbyła się o 9.00. Po nabożeństwie zobaczyłem, że mam mnóstwo nieodebranych połączeń od abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Oddzwoniłem i dowiedziałem się, że papież podjął decyzję, że zostałem biskupem bydgoskim - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup Włodarczyk mówił także o wyzwaniu, jakim jest praca w diecezji bydgoskiej: - Moim pragnieniem jest umacnianie wiary w innych i rozpalanie miłości do Pana Boga. Mogę to robić tylko poprzez pokorne głoszenie i wywyższanie Jezusa Zmartwychwstałego.

Biskup Włodarczyk kanonicznie przejmie diecezję 28 września o 16.00 w bydgoskiej katedrze. Ingres, czyli uroczyste liturgiczne wprowadzenie biskupa, odbędzie się prawdopodobnie po 15 października.

Ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik koszalińskiej kurii powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że diecezja traci pasterza, który wyróżniał się stylem swojej posługi: - Gratulujemy biskupowi Włodarczykowi i cieszymy się, że takie zadania go czekają. Jednak jednocześnie pojawia się w nas nuta smutku, bo tracimy kapłana, który jest bliski ludziom.

Bp Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w tamtejszym liceum w 1981 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, gdzie wtedy studiowali klerycy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ukończył już koszalińskie seminarium przyjęciem święceń prezbiteratu 21 czerwca 1987 roku.

Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.

W latach 1990-2005 ks. Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

14 września 2002 roku został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Ks. Włodarczyk w latach 2000-2005 odpowiadał za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie i był jego pierwszym dyrektorem.

21 lutego 2005 roku ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem „Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce”.

W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. Jest członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej oraz sędzią Sądu Biskupiego. Papież Benedykt XVI obdarzył go godnością kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Włodarczyk przez cały czas swojej posługi kapłańskiej angażował się także w duszpasterstwo trzeźwościowe.

7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

red./diecezja.bydgoszcz.pl/ar

Posłuchaj

ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik koszalińskiej kurii biskup Krzysztof Włodarczyk