fot. Organizatorzy „Herbertiady”
W pierwszej części - sierpniowej udział wzięli profesjonalni artyści, druga - wrześniowa przeznaczona jest dla młodzieży licealnej.

W czwartkowych, prowadzonych przez aktorkę Agatę Piotrowską-Mastalerz warsztatach wzięło udział ośmioro młodych ludzi.

- Niektóre utwory Herberta trudno jest interpretować. Człowiek musi odnaleźć siebie w jego twórczości. Jestem pewna, że każdy ma choćby jeden wiersz, który osobiście do niego przemawia. W codziennym życiu jest mi trudno wyrażać emocje, ale kiedy mam przed sobą tekst, pod który mogę je podłożyć - wydobywam ich znacznie więcej i jest to dla mnie wartościowe - powiedziała nam jedna z uczestniczek.

Punktem kulminacyjnym będzie piątkowy konkurs recytatorski, w którym udział weźmie 18 licealistów interpretujących wiersze Zbigniewa Herberta.

- Recytatorzy będą oceniani od rana przez wybitnych specjalistów, m.in. ze szkół teatralnych. Po południu natomiast laureaci wystąpią w minispektaklu, po którym wręczone zostaną nagrody - powiedział Wojciech Czaplewski, współorganizator „Herbertiady”.

Po ogłoszeniu laureatów o godz. 17.00 w Regionalnym Centrum Kultury zaprezentowany zostanie spektakl multimedialny pt. „Trzy rozmowy z panem Herbertem” w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Witolda Kopcia. Muzykę do spektaklu skomponował Robert Rozmus.

Patronat honorowy nad „Herbertiadą” objęli Piotr Gliński - wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, Zbigniew Bogucki - wojewoda zachodniopomorski oraz Anna Mieczkowska - prezydent Kołobrzegu.

Patronatem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

ma/aj

Posłuchaj

Wojciech Czaplewski, współorganizator Herbertiady uczestnicy warszatów