fot. Jarosław Ryfun
Festiwal promujący młody polski teatr rozpocznie się 23 września. Zaplanowano cztery spektakle konkursowe, pokazy towarzyszące i spotkania z aktorami.

Dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Zdzisław Derebecki podkreśla, że to bardzo ważne wydarzenie na teatralnej mapie Polski, ale też popularne wśród mieszkańców Koszalina: - Dzięki niemu koszalinianie stykają się z tym, co dzieje się w młodym, polskim teatrze, a warto podkreślić, że nasi widzowie oczekują spektakli, które są nowe, odkrywcze, poszukujące.

W tym roku w części konkursowej widzowie zobaczą cztery spektakle. Dramaturg BTD Tomasz Ogonowski zapowiada, że będą to ciekawe, bardzo różnorodne propozycje, wśród których są zarówno monodram, jak i spektakl oparty na twórczości Stanisława Lema: - Obchodzimy Rok Stanisława Lema związany ze stuleciem urodzin pisarza. Stąd wśród konkursowych propozycji jest niespotykany spektakl - adaptacja powieści science fiction Lema „Kongres futurologiczny”. Jego reżyserką jest Agnieszka Jakimiak, a wystąpią aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu.

Festiwal m-Teatr rozpocznie się 23 września, a zakończy - 26 września.

Do udziału w festiwalu zapraszani są reżyserzy, którzy maja w dorobku nie więcej niż 10 realizacji scenicznych.

Tegoroczny budżet festiwalu wynosi 160 tys. zł.

ap/ar

Program 12. Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-Teatr

  • 23 września - godz. 18:00 - „Manat. Romans podwodny” - Teatr Komuna Warszawa
  • 23 września, godz 21:00 - „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
  • 24 września, godz. 19:00 - „Kongres futurologiczny” - Teatr Współczesny w Szczecinie, Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego
  • 25 września - godz. 19:00 - „Robotnica albo 27 omdleń klasy robotniczej” - Teatr Nowy PROXIMA w Krakowie
  • 26 września - godz. 18:00 - „Kora. Falowanie i spadanie” - Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie

Posłuchaj

Zdzisław Derebecki, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD